Tak orzekł [b]Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie 25 stycznia 2010 r. (sygn. III SA/Wa 1474/09)[/b].
Sprawa dotyczyła rozliczeń firmy American Express Poland SA. We wrześniu 2008 r. złożyła ona korekty deklaracji za poszczególne miesiące 2003 r. W ich wyniku okazało się, że spółka w marcu zapłaciła ok. 70 tys. zł mniej, niż powinna. Z kolei w deklaracji za czerwiec zawyżyła podatek o tę samą kwotę.
Powstał problem, za jaki okres spółka powinna zapłacić odsetki. Urząd skarbowy uznał, że trzeba je naliczać aż do momentu złożenia korekty. Powołała się na art. 73 § 1 pkt 6 ordynacji podatkowej. Zgodnie z tym przepisem nadpłata powstaje z dniem złożenia korekty deklaracji VAT obniżającej wysokość zobowiązania w związku ze zwiększeniem podatku naliczonego lub obniżeniem VAT należnego.
Spółka złożyła odwołanie. Izba skarbowa nie zmieniła jednak tego rozstrzygnięcia. Sprawa trafiła do sądu.
– Organy podatkowe nie wzięły pod uwagę, że spółka złożyła szereg deklaracji korygujących, kompleksowo poprawiając swoje rozliczenia. Dlatego błędnie zastosowały art. 73 § 1 pkt 6 ordynacji podatkowej – powiedział Bartłomiej Gryn, pracownik spółki, który ją reprezentował. Zwrócił uwagę, że odsetki za zwłokę pełnią funkcję odszkodowawczą. Nie ma więc podstaw, aby naliczać je do września 2008 r., bo już w lipcu 2003 r. należność została uregulowana. Byłoby to niezgodne ze sformułowaną w konstytucji zasadą, że Polska jest demokratycznym państwem prawnym, urzeczywistniającym zasady sprawiedliwości społecznej.