Reklama
Rozwiń

Gdy długi nie są winą podatnika, fiskus przyzna ulgę

Ryzyko prowadzenia działalności gospodarczej spoczywa wprawdzie na przedsiębiorcy, jednak nie można z góry założyć, że winę za powstanie zatorów płatniczych ponosi on w każdym wypadku

Aktualizacja: 17.02.2010 03:25 Publikacja: 17.02.2010 02:00

Gdy długi nie są winą podatnika, fiskus przyzna ulgę

Foto: www.sxc.hu

[b]Tak postanowił Wojewódzki Sąd Administracyjne w Rzeszowie w wyroku z 11 lutego 2010 r., I SA/Rz 757/09[/b]

[srodtytul]Jaki jest problem[/srodtytul]

Organy podatkowe odmówiły podatnikom umorzenia zaległości podatkowej. Podatnicy swoją prośbę argumentowali trudną sytuacją finansową. We wniosku wskazali, że jedynym źródłem utrzymania rodziny jest renta J.N. K.N. jest bezrobotna, a na utrzymaniu mają studiującego syna.

Dodali, że należności podatkowe objęte wnioskiem o udzielenie ulgi powstały w trakcie prowadzonej przez K.N. działalności gospodarczej. Ich zdaniem to zobowiązanie podatkowe powstało bez ich winy, przez bezprawne działanie syndyka.

Argumenty te nie przekonały fiskusa, sprawa trafiła więc do sądu.

Reklama
Reklama

[srodtytul]Skąd to rozstrzygnięcie[/srodtytul]

WSA uznał skargę za uzasadnioną. Przypomniał, że stosownie do art. 67a § 1 pkt 3 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=582ECDA0581859658EA2BD1E83B507D8?n=1&id=176376&wid=328885]ordynacji podatkowej[/link], organ podatkowy, na wniosek podatnika, w przypadkach uzasadnionych ważnym interesem podatnika lub interesem publicznym może umorzyć w całości lub w części zaległości podatkowe oraz odsetki za zwłokę.

Organ może umorzyć (w całości lub w części) zaległość podatkową w przypadkach, gdy występuje chociaż jedna z przesłanek, tj. albo ważny interes podatnika, albo interes publiczny, albo kiedy występują obie te przesłanki łącznie.

Przez ważny interes podatnika należy rozumieć nadzwyczajne względy, które mogłyby zachwiać podstawami egzystencji podatnika.

Interes taki występuje w sytuacjach wyjątkowych, gdy niemożność uregulowania zaległości podatkowych spowodowana jest przypadkami losowymi, takimi jak: klęska żywiołowa powodująca utratę majątku, trwała niezdolność zarobkowania wywołana chorobą, kalectwo itp.

Natomiast pojęcie interesu publicznego oznacza dyrektywę postępowania nakazującą mieć na uwadze respektowanie wartości wspólnych dla całego społeczeństwa, takich jak sprawiedliwość, bezpieczeństwo, zaufanie obywateli do organów władzy, sprawność działania aparatu państwowego itp.

Reklama
Reklama

[b]Nawet jednak wystąpienie ważnego interesu podatnika lub interesu publicznego nie obliguje organu podatkowego do umorzenia zaległości, ponieważ podejmuje on decyzję o charakterze uznaniowym. Jednak zakres uznania administracyjnego nie może odnosić się do tego etapu postępowania, który dotyczy ustalenia stanu faktycznego oraz wiąże się z oceną istnienia przesłanek umorzenia zaległości[/b].

Zdaniem sądu nie można uznać, że osoba prowadząca działalność gospodarczą powinna wkalkulować bezprawne postępowanie syndyka w ryzyko gospodarcze związane z tą działalnością.

[b]Dla celów stosowania ulgi nie jest obojętne, czy trudna sytuacja strony jest wynikiem zdarzeń losowych, czy niedopełnienia należytej staranności lub niedbalstwa.[/b]

Wyciąganie negatywnych dla podatnika wniosków byłoby zasadne tylko wtedy, gdyby organ stwierdził brak należytej staranności w działaniu podatnika czy też jego niedbalstwo prowadzące do utraty zdolności finansowych.

Sądy i trybunały
Coraz więcej wakatów w Trybunale Konstytucyjnym. Prawnicy mówią, co trzeba zrobić
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Prawnicy
Prof. Marcin Matczak: Dla mnie to podważalny prezydent
Zawody prawnicze
Rząd zmieni przepisy o zawodach adwokata i radcy. Projekt po wakacjach
Matura i egzamin ósmoklasisty
Uwaga na świadectwa. MEN przypomina szkołom zasady: nieaktualne druki do wymiany
Podatki
Rodzic może stracić ulgi w PIT, jeśli dziecko za dużo zarobi
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama