Tak wynika z wczorajszej uchwały Naczelnego Sądu Administracyjnego.
Uznano w niej jednak, że sąd ma zbadać legalność tego postanowienia, jeśli podatnik złoży skargę na decyzję izby skarbowej odmawiającej przyznania mu ulgi.
[srodtytul]Jest zażalenie czy nie[/srodtytul]
Uchwała dotyczyła art. 18 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=BE658D1A664E133947B422874041E740?id=271100]ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego[/link]. Zgodnie z ust. 2 tego przepisu w wypadku pobieranych przez urząd skarbowy podatków, które w całości są dochodem samorządu, naczelnik urzędu może udzielać ulg wyłącznie za zgodą przewodniczącego jego zarządu. Ustęp 3 tego przepisu stanowi, że na postanowienie to nie przysługuje zażalenie. Przepis ten od dawna budzi wątpliwości i jest przyczyną rozbieżności w orzecznictwie. Brak zgody powoduje bowiem, że urząd skarbowy nie ma możliwości udzielenia ulgi. Postanowienie to ma więc decydujące znaczenie. Pojawia się zatem pytanie, czy podatnik może w jakikolwiek sposób się od niego odwoływać lub składać skargę.
W części wyroków sądy uznawały, że w takiej sytuacji podatnik powinien w pierwszej kolejności wezwać do usunięcia naruszenia prawa. Jeśli to nie spowoduje zmiany stanowiska, może złożyć skargę do sądu.