Z pytaniem wystąpił Sąd Apelacyjny w Katowicach.
Trafiła do niego sprawa najemcy dawnego lokalu zakładowego, będącego obecnie w zasobach spółdzielni mieszkaniowej (przed laty przekazano go wraz z całym budynkiem spółdzielni). Mężczyzna chciał wykupić lokal na własność. Spółdzielnia mu odmówiła, wystąpił więc do sądu okręgowego, żądając, by wyrok zastąpił oświadczenie woli spółdzielni. Dzięki temu stałby się właścicielem lokalu wbrew jej woli.
Sąd okręgowy oddalił powództwo. Uznał, że nie ma podstawy prawnej, by je uwzględnić. Zapadł bowiem 15 lipca 2009 r. wyrok Trybunału Konstytucyjnego (sygn. K 64/07) dotyczący przepisu regulującego warunki finansowe wykupu tego typu mieszkań.
TK stwierdził niekonstytucyjność art. 48 ust. 3 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych (dalej: usm). Zgodnie z tym przepisem do przekształcenia dochodzi dopiero, gdy najemca spłaci spółdzielni część nakładów koniecznych przypadających na jego lokal (poczynionych przez spółdzielnię na budynek, w którym znajduje się ten lokal). Przepis stracił ważność z chwilą opublikowania wyroku TK w Dzienniku Ustaw.
Zainteresowany postanowił się odwołać od orzeczenia SO do sądu apelacyjnego. Jego zdaniem wyrok jest niesprawiedliwy. To prawda, że przestał obowiązywać art. 48 ust. 3 usm, nadal jednak są ważne inne przepisy dotyczące tego typu przewłaszczeń. Chodzi o art. 48 ust. 1 usm. O tym zaś, że ma rację, świadczą m.in. wcześniejsze wyroki katowickiego SA, a mianowicie z 10 listopada 2009 r. (sygn. I ACa 445/09) oraz z 18 grudnia 2009 r. (sygn. I ACa 618/09).