[b]Tak wynika z wyroku WSA w Warszawie z 17 marca 2010 r. (III SA/Wa 1962/09).[/b]
Spółka zawarła przedwstępną warunkową umowę nabycia prawa użytkowania wieczystego nieruchomości oraz własności budynku. W celu znalezienia najemców lokali użytkowych znajdujących się w budynku jeszcze przed jego nabyciem zawarto umowę z pośrednikiem. W jej wyniku doszło do zawarcia umów najmu, których stroną, do chwili podpisania ostatecznej umowy sprzedaży, jest zbywca nieruchomości jako jej aktualny właściciel.
Po podpisaniu ostatecznej umowy sprzedaży spółka wstąpi w prawa i obowiązki wynikające z tych umów najmu i będzie uzyskiwać związane z nimi przychody. Spółka zobowiązała się do pokrycia wynagrodzenia pośrednika i do wypłacenia go po zawarciu ostatecznej umowy sprzedaży. Jako faktyczny beneficjent umów najmu ponosi także koszty ich weryfikacji przez prawników pod kątem zgodności z oczekiwaniami i wymogami umowy przedwstępnej.
Zwróciła się do organu podatkowego z pytaniem, czy te wydatki są kosztami uzyskania przychodów. Jej zdaniem z uwagi na to, że pośrednik działa w jej interesie a wydatki na jego wynagrodzenie pozostają w związku przyczynowo-skutkowym z potencjalnymi przychodami, będzie uprawniona do zaliczenia ich w całości do kosztów podatkowych.
Organ nie zgodził się z tym. Wyjaśnił, że w okresie między zawarciem umów najmu a ostateczną umową sprzedaży przychód z najmu uzyskuje zbywca, czyli aktualny właściciel nieruchomości. A więc nie można wydatków na obsługę prawną umów i wynagrodzenie pośrednika zaliczyć do kosztów spółki.