Tak wynika z [b]wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego z 29 kwietnia 2010 r. (sygn. III SA/Wa 374/10)[/b].
Sprawa dotyczyła wniosku o interpretację. Wystąpiła z nim firma Empik sp. z o.o. Poinformowała w nim, że zamierza wypłacić dywidendę jedynemu udziałowcowi. Zgromadzenie wspólników planuje więc podjąć uchwałę, na mocy której część dywidendy zostanie przekazana w formie niepieniężnej (prawa do znaku towarowego).
Spółka spytała, czy w takiej sytuacji powstanie u niej przychód w rozumieniu art. 12 ust. 1 ustawy o CIT. W przepisie tym zostały przykładowo wymienione kwoty zaliczane do tej kategorii. Chodzi m.in. o otrzymane pieniądze oraz wartość otrzymanych nieodpłatnie rzeczy lub praw, wartość zwróconych wierzytelności, które uprzednio zostały odpisane jako nieściągalne lub umorzone i zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.
[wyimek]Spółka, która płaci dywidendę, nie uzyskuje przysporzenia majątku[/wyimek]
Zdaniem spółki przekazanie dywidendy w formie niepieniężnej nie skutkuje po stronie podmiotu wypłacającego powstaniem przychodu do opodatkowania. Podkreśliła ona, że kodeks spółek handlowych dopuszcza zarówno wypłatę dywidendy w formie pieniężnej, jak i niepieniężnej. Zawsze jest to jednostronne zobowiązanie spółki względem wspólnika. Oznacza to powstanie przysporzenia majątkowego jedynie po stronie otrzymującego dywidendę.