Fiskus powinien uprawdopodobnić, że podatnik nie zapłaci

Aby nadać decyzji rygor natychmiastowej wykonalności, nie wystarczy, że spełnione są warunki określone w ordynacji podatkowej. Trzeba jeszcze uprawdopodobnić, że zobowiązanie określone w decyzji nie zostanie wykonane

Aktualizacja: 02.07.2010 04:22 Publikacja: 02.07.2010 03:00

Fiskus powinien uprawdopodobnić, że podatnik nie zapłaci

Foto: Fotorzepa, Radek Pasterski RP Radek Pasterski

[b]Tak postanowił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku w wyroku z 23 czerwca 2010 r., I SA/Bk 143/10[/b]

[srodtytul]Jaki jest problem[/srodtytul]

Naczelnik urzędu skarbowego nadał rygor natychmiastowej wykonalności decyzji dyrektora urzędu kontroli skarbowej wydanej w przedmiocie określenia A. sp. z o.o. zobowiązania w podatku od towarów i usług. Jako podstawę prawną postanowienia wskazał art. 239b § 1 pkt 4 i § 3 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=582ECDA0581859658EA2BD1E83B507D8?id=176376]ordynacji podatkowej[/link]. Dyrektor izby skarbowej utrzymał w mocy zaskarżone postanowienie. Sprawa trafiła do sądu.

[srodtytul]Skąd to rozstrzygnięcie[/srodtytul]

WSA stwierdził, że skarga zasługuje na uwzględnienie. Przypomniał, że rygor natychmiastowej wykonalności może być nadany decyzji, gdy:

- organ podatkowy posiada informacje, z których wynika, że wobec strony toczy się postępowanie egzekucyjne w zakresie innych należności pieniężnych lub

- strona nie posiada majątku o wartości odpowiadającej wysokości zaległości podatkowej wraz z odsetkami za zwłokę, na którym można ustanowić hipotekę przymusową lub zastaw skarbowy, które korzystałyby z pierwszeństwa zaspokojenia, lub

- strona dokonuje czynności polegających na zbywaniu majątku znacznej wartości, lub

- okres do upływu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego jest krótszy niż trzy miesiące.

Drugą przesłanką jest uprawdopodobnienie przez organ podatkowy, że zobowiązanie wynikające z decyzji nie zostanie wykonane.

A zatem nadanie rygoru natychmiastowej wykonalności decyzji nieostatecznej ustawodawca pozostawił uznaniu organu, na co wskazuje zwrot „może być nadany”.

Poza tym nadanie takiego rygoru musi zostać poprzedzone ustaleniem dwóch przesłanek. Z jednej strony organ podatkowy winien stwierdzić istnienie jednego z warunków określonych w art. 239b § 1 ordynacji podatkowej. Ponadto musi uprawdopodobnić, że zobowiązanie wynikające z decyzji nie zostanie wykonane.

W rozpatrywanej sprawie stwierdzone zostało bezsprzecznie, że okres do upływu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego określonego spółce decyzją jest krótszy niż trzy miesiące. Spełniona została zatem jedna z przesłanek do nadania decyzji nieostatecznej rygoru natychmiastowej wykonalności.

[wyimek]Uprawdopodobnienie polega na wykazaniu istnienia uzasadnionej obawy[/wyimek]

Jak jednak wynika z treści art. 239b § 2 ordynacji podatkowej, ustalenie istnienia jednego z czterech warunków wymienionych w art. 239b § 1 nie oznacza automatycznie, że nieostatecznej decyzji może być nadany rygor natychmiastowej wykonalności. Konieczne jest jeszcze uprawdopodobnienie, że zobowiązanie wynikające z takiej decyzji nie zostanie wykonane.

Uprawdopodobnienie jest surogatem dowodu i nie oznacza konieczności udowodnienia danej okoliczności. Sprowadza się zaś do uzyskania przekonania o istnieniu określonych okoliczności faktycznych w nieskrępowanym regułami dowodowymi procesie myślowym.

[b]Tak postanowił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku w wyroku z 23 czerwca 2010 r., I SA/Bk 143/10[/b]

[srodtytul]Jaki jest problem[/srodtytul]

Pozostało jeszcze 95% artykułu
Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: język polski. Odpowiedzi eksperta WSiP
Prawo rodzinne
Rozwód tam, gdzie ślub. Szybciej, bliżej domu i niedrogo
Nieruchomości
Czy dziecko może dostać grunt obciążony służebnością? Wyrok SN
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo