Dotyczy to sytuacji, w których ktoś kupuje za granicą np. kilka samochodów i w niedługim czasie sprzedaje je z zyskiem. Zarówno urzędy skarbowe, jak i sądy uznają, że [b]taka osoba prowadzi działalność gospodarczą, nawet jeśli jej nie zarejestruje[/b] i tłumaczy, że robiła to wyłącznie dla własnych potrzeb.
[srodtytul]Auta na własny użytek[/srodtytul]
Potwierdzeniem jest [b]wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy z 2 czerwca 2010 r. (sygn. I SA/ Bd 331/10)[/b]. Sąd zajął się tą sprawą z powodu podatnika, który wystąpił o interpretację.
Mężczyzna wskazał, że chce sprowadzić z Francji pięć uszkodzonych samochodów osobowych dla siebie i rodziny, które po przeglądzie technicznym zarejestruje na własne nazwisko. Jednak po upływie co najmniej sześciu miesięcy od zakupu chce je sprzedać, by kupić nowsze pojazdy.
Dyrektor Izby Skarbowej uznał jednak, że będzie to działalność gospodarcza w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o VAT. Zgodnie z tym przepisem z działalnością gospodarczą mamy do czynienia również wtedy, gdy dana czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar jej wykonywania w sposób częstotliwy.