Należność za wycenę obciąża solidarnie strony czynności

Jeżeli strony czynności cywilnoprawnej pomimo wezwania organu podatkowego nie określiły wartości lub podały wartość nieodpowiadającą wartości rynkowej, organ określi ją na podstawie opinii biegłego

Aktualizacja: 07.07.2010 04:46 Publikacja: 07.07.2010 03:00

Należność za wycenę obciąża solidarnie strony czynności

Foto: www.sxc.hu

[srodtytul]Jaki jest problem[/srodtytul]

Dyrektor izby skarbowej utrzymał w mocy postanowienia naczelnika urzędu skarbowego, na podstawie którego ustalono stronom umowy – G.M., S.S. i T.W. oraz Wytwórni Maszyn, spółce z.o.o., koszty postępowania obejmujące należność za sporządzoną przez biegłego opinię.

Zdaniem naczelnika urzędu skarbowego podana przez strony czynności cywilnoprawnej wartość udziału w prawie użytkowania wieczystego nie odpowiadała wartości rynkowej z dnia dokonania czynności cywilnoprawnej.

Wezwał więc strony umowy do podwyższenia tej wartości. W związku z tym, że skarżący nie wyrazili zgody na podwyższenie wartości udziału w prawie użytkowania wieczystego w wysokości zaproponowanej przez organ podatkowy, został powołany biegły. Kosztami jego opinii organy chciały obciążyć podatników.

Sprawa ostatecznie znalazła finał w sądzie.

[srodtytul]Skąd to rozstrzygnięcie[/srodtytul]

WSA stwierdził, że skargi nie zasługują na uwzględnienie.

Przypomniał, że zgodnie z art. 267 § 1 pkt 4 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=582ECDA0581859658EA2BD1E83B507D8?id=176376]ordynacji podatkowej[/link] stronę obciążają koszty postępowania określone w przepisach innych niż zawarte w rozdziale 23 ordynacji podatkowej.

Jednocześnie stosownie do art. 6 ust. 4 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=0788FC199FF9D8FB3843C5D634417688?id=185384]ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych[/link], jeżeli strony pomimo wezwania organu podatkowego nie określiły wartości lub podały wartość nieodpowiadającą wartości rynkowej, organ podatkowy dokona jej określenia na podstawie opinii biegłego.

Jeżeli wartość określona w ten sposób przekroczy o 33 proc. wartość podaną przez strony, koszty opinii ponoszą solidarnie strony czynności cywilnoprawnej.

Zgodnie z treścią art. 269 ordynacji podatkowej organ podatkowy ustala w drodze postanowienia wysokość kosztów postępowania, które obowiązana jest ponieść strona, oraz termin i sposób ich uiszczenia.

Zdaniem sądu, ponieważ wartość wskazana w opinii biegłego przekroczyła o 33 proc. wskazaną przez podatników, organ prawidłowo kosztami opinii biegłego obciążył solidarnie strony umowy.

Sąd nie uznał za uzasadniony zarzutu, jakoby treść decyzji organu pierwszej instancji określała jedynie wysokość kosztów, a nie wskazywała, kto został nimi obciążony. W ocenie sądu treść decyzji organu pierwszej instancji jednoznacznie wskazuje na strony czynności cywilnoprawnej, na które nakłada się obowiązek uiszczenia należnych kosztów. Wskazuje na to również treść pouczenia o konieczności uiszczenia należności, które zostało skierowane do stron czynności cywilnoprawnej.

Sąd nie dopatrzył się w zaskarżonych decyzjach naruszenia prawa materialnego, które miało wpływ na wynik sprawy, czy też naruszenia przepisów postępowania, które mogło mieć istotny wpływ na wynik sprawy.

[srodtytul]Jaki jest problem[/srodtytul]

Dyrektor izby skarbowej utrzymał w mocy postanowienia naczelnika urzędu skarbowego, na podstawie którego ustalono stronom umowy – G.M., S.S. i T.W. oraz Wytwórni Maszyn, spółce z.o.o., koszty postępowania obejmujące należność za sporządzoną przez biegłego opinię.

Pozostało jeszcze 89% artykułu
Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: język polski. Odpowiedzi eksperta WSiP
Prawo rodzinne
Rozwód tam, gdzie ślub. Szybciej, bliżej domu i niedrogo
Nieruchomości
Czy dziecko może dostać grunt obciążony służebnością? Wyrok SN
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo