Dłuższe oddelegowanie za granicę

Przedsiębiorca, który nie prowadzi działalności w Polsce, nie może wysłać na korzystnych zasadach pracowników za granicę

Publikacja: 13.07.2010 04:47

Dłuższe oddelegowanie za granicę

Foto: Fotorzepa, Rob Robert Gardziński

Tak wynika z [b]wyroku Sądu Najwyższego z 25 maja 2010 r. (sygn. I UK 1/10)[/b], który zajął się sprawą spółki Numen Group (obecnie w likwidacji). Jej pracownik zwrócił się do ZUS o przyznanie świadczenia, a ten zakwestionował cały okres ubezpieczenia w czasie zatrudnienia.

ZUS stwierdził, że pracownik nie podlegał ubezpieczeniu w Polsce, gdyż od momentu zatrudnienia świadczył pracę w Belgii, pracując jako murarz i pomocnik przy budowie.

ZUS uznał, że w tym czasie powinien podlegać belgijskiemu systemowi ubezpieczeń społecznych. Nie zostały bowiem spełnione przesłanki z obowiązującego wówczas art. 14 ust. 1 lit. a rozporządzenia Rady (EWG) nr 1408/71 z 14 czerwca 1971 r. w sprawie stosowania systemów zabezpieczenia społecznego do pracowników najemnych, osób prowadzących działalność na własny rachunek oraz ich rodzin przemieszczających się we Wspólnocie (DzU UE L nr 149 poz. 2).

Ten przepis daje możliwość delegowania do pracy w innym państwie, bez potrzeby opłacania za pracownika składek na ubezpieczenia w kraju zatrudnienia, pod dwoma warunkami. Pierwszy dotyczył okresu delegowania, który według tych przepisów nie mógł przekroczyć 12 miesięcy. Drugi wymagał, aby delegująca spółka główną działalność prowadziła w kraju, a nie w państwie delegowania. Zdaniem ZUS spółka Numen Group prowadziła w Polsce jedynie działalność administracyjną i zajmowała się wyłącznie wysyłaniem pracowników za granicę.

[wyimek][b]Od 1 maja 2010 r.[/b] pracownika za granicę można wysłać nawet na 24 miesiące[/wyimek]

Sądy, które zajęły się sprawą, przypomniały decyzję Komisji Administracyjnej ds. Zabezpieczenia Społecznego Pracowników Migrujących nr 181 z 13 grudnia 2000 r. Mówi ona, że gdy pracownik został zatrudniony wyłącznie w celu oddelegowania do innego przedsiębiorstwa za granicą – tak jak w tym przykładzie – przedsiębiorstwo delegujące musi prowadzić we własnym kraju działalność godną odnotowania.

Należy więc wziąć pod uwagę siedzibę przedsiębiorstwa i jego administracji, liczbę w niej zatrudnionych, miejsce zatrudnienia wysyłanych pracowników, miejsce, w którym zawierana jest większość umów o pracę, prawo, któremu podlegają zawierane umowy, oraz obrót osiągnięty w każdym państwie członkowskim UE.

Na tej podstawie sąd I instancji uznał, że spółka nie miała prawa do ubezpieczenia pracowników w Polsce. Sąd apelacyjny wręcz przeciwnie – że firma miała centrum działalności w kraju, więc ubezpieczenie w ZUS było właściwe.

Sąd Najwyższy w wyroku z 25 maja 2010 r. uwzględnił skargę kasacyjną ZUS i odesłał sprawę do ponownego rozpatrzenia, ze wskazaniem, żeby sąd sprawdził, jaki był zakres działalności spółki w Polsce. [b]Jeśli zajmowała się wyłącznie rekrutacją pracowników za granicę oraz ich obsługą administracyjno-księgową, to firma będzie musiała opłacić zaległe składki na ubezpieczenia w Belgii. Jeśli jej działalność w Polsce była szersza, to może się okazać, że ZUS będzie musiał uwzględnić te okresy ubezpieczenia[/b].

Przy okazji SN przypomniał, że od 1 maja 2010 r. obowiązuje nowe rozporządzenie nr 883/2004 z 29 kwietnia 2004 r. w sprawie koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego (DzU UE L nr 166, poz. 1) oraz rozporządzenie nr 987/2009 z 16 września 2009 r. dotyczące wykonywania rozporządzenia nr 883/2004 (DzU UE L nr 284 poz. 1). Potwierdzają one rozumienie dotychczasowych przepisów, choć przewidują dłuższy okres delegowania – do 24 miesięcy.

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo karne
Czy Mieszko R. brał substancje psychoaktywne? Są wyniki badań
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem