[b]Orzekł tak Wojewódzki Sąd Administracyjny w wyroku z 13 sierpnia 2010 r. (I SA/Kr 808/10).[/b]
Do ZUS wpłynął wniosek o umorzenie należności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne oraz Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych wraz z odsetkami za zwłokę. D.Z. prośbę swą uzasadniła trudną sytuacją majątkową oraz bardzo trudną sytuacją rodzinną.
ZUS jednak odmówił. Stwierdził, że nie zostały spełnione przesłanki umorzenia określone w art. 28 ust. 2 i 3 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=333804]ustawy z 3 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych[/link]. Sprawa trafiła do WSA, który uznał wniesioną skargę za uzasadnioną.
Sąd orzekł, że przewidziane w art. 28 ust. 2 i 3 ustawy o SUS [b]uzależnienie umorzenia należności z tytułu składek od całkowitej ich nieściągalności nie dotyczy ubezpieczonych będących jednocześnie płatnikami składek na ubezpieczenie społeczne.[/b]
W ust. 3a art. 28 ustawy ustanowiony został wyjątek od tej reguły, przewidujący możliwość umorzenia należności z tytułu składek mimo braku ich całkowitej nieściągalności. Wyjątek ten jest ograniczony do jednej tylko kategorii zadłużenia, tj. należności z tytułu składek na ubezpieczenie społeczne ubezpieczonych będących równocześnie płatnikami składek.