Tak wynika z [b]wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 13 września 2010 r. (sygn. III SA/Wa 970/10)[/b].
Sprawa była wynikiem wniosku o interpretację. Wystąpiła z nim spółka z o.o. Pozyskała kapitał od islamskich inwestorów, którzy prowadzą działalność gospodarczą zgodnie z muzułmańskim prawem szarijatu. Problem w tym, że zakazuje ono stosowania w kontraktach odsetek. Uniemożliwia to zawieranie klasycznych umów pożyczki lub kredytu.
Nie oznacza to jednak, że inwestorzy chcą działać charytatywnie. Dlatego w takich sytuacjach odwołują się do dopuszczalnej przez islam tzw. konstrukcji finansowania murabaha. Dzięki temu wypłata wynagrodzenia następuje z tytułu odroczonej płatności. Typowa transakcja przewiduje zakup przez instytucję finansującą od osoby trzeciej aktywów wskazanych przez klienta. Następnie następuje ich odsprzedaż klientowi. Cena uwzględnia marżę w wysokości procentu od ceny nabycia lub też w wysokości ustalonej kwotowo. Wysokość marży musi zostać ustalona przed wykonaniem umowy. Ponadto sprzedaż aktywów odbywa się na zasadzie odroczonej płatności. Taka konstrukcja powoduje, że instytucja finansująca nie uzyskuje wynagrodzenia w postaci odsetek wyłącznie za udostępnienie kapitału, lecz ponosi także ryzyko jako właściciel i sprzedawca aktywów. To zgodnie z prawem szarijatu jest dopuszczalne.
Powstaje jednak problem, jak rozliczyć takie wynagrodzenie. W praktyce odpowiada ono rynkowym odsetkom od kredytu, który mógłby zostać udzielony w porównywalnych warunkach. Zdaniem spółki powinna ona więc zaliczać je do kosztów w momencie wypłaty, czyli traktować tak jak odsetki.
Izba skarbowa nie zgodziła się z tym stanowiskiem. Jej zdaniem kwoty te trzeba rozliczyć dopiero przy sprzedaży udziałów w spółce, które zostały sfinansowane w opisany sposób.