Na wniesienie sprzeciwu jest 30 dni

Przepisy prawa budowlanego pozwalają organom na wnoszenie sprzeciwu do zgłoszenia planowanych robót budowlanych. Są one jednak ograniczone terminem

Publikacja: 15.09.2010 03:54

Na wniesienie sprzeciwu jest 30 dni

Foto: ROL, Szymon Łaszewski

[b]Tak postanowił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w wyroku z 11 sierpnia 2010 r., II SA/Gl 147/10 [/b]

[srodtytul]Jaki jest problem[/srodtytul]

Pismem skierowanym do starostwa powiatowego pełnomocnik skarżącej „A” spółki z o.o. zgłosił zamiar wykonania robót budowlanych polegających na instalacji bazowej UMTS na dachu budynku. Starosta wniósł sprzeciw do tego zgłoszenia. Twierdził, że na projektowany zakres robót wymagane jest uzyskanie pozwolenia na budowę.

Rozpoznając odwołanie od tej decyzji, wojewoda uchylił decyzję organu pierwszej instancji w całości i przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia.

W ponownie prowadzonym postępowaniu organ pierwszej instancji nałożył na skarżącą obowiązek uzupełnienia zgłoszenia o postanowienie wójta gminy oceniające oddziaływanie na środowisko planowanego przedsięwzięcia.

Pełnomocnik odpowiedział, że zgłoszone przedsięwzięcie nie wymaga uzyskania decyzji o uwarunkowaniach środowiskowych. Starosta wniósł ponownie sprzeciw. Wojewoda utrzymał decyzję w mocy. Sprawa trafiła do sądu.

[srodtytul]Skąd to rozstrzygnięcie[/srodtytul]

WSA orzekł, że skarga zasługuje na uwzględnienie.

Przypomniał, że zgodnie z zasadą ogólną wyrażoną w art. 28 ust. 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=C3A802F79A650EFCE9C821F66B34BCD9?id=183262]prawa budowlanego[/link] roboty budowlane można rozpocząć jedynie na podstawie ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę. Wyjątki od tej zasady zostały określone w art. 29 – 31. Ustawodawca w tych przepisach zagwarantował właściwym organom możliwość kontroli zgłoszonych przez inwestora robót budowlanych. Kontrola ta dokonywana jest w drodze wniesienia w formie decyzji sprzeciwu do zgłoszenia.

Przepisy ustawy wymieniają sytuacje, w których organ winien wnieść taki sprzeciw, jak również sytuacje, w których organ może wnieść sprzeciw na zasadzie uznania administracyjnego. W każdym jednak przypadku organ jest ograniczony terminem na wniesienie sprzeciwu, który wynosi 30 dni, licząc od daty zgłoszenia, a w przypadku nałożenia obowiązku uzupełnienia zgłoszenia – od upływu terminu do jego uzupełnienia.

W rozpatrywanej sprawie decyzja o wniesieniu sprzeciwu wydana została po upływie 30-dniowego terminu do jego wniesienia. Co prawda organ pierwszej instancji wniósł pierwotnie sprzeciw przed upływem 30-dniowego terminu, jednakże decyzja ta została wyeliminowana z obrotu prawnego decyzją wojewody.

W takiej sytuacji kolejne wniesienie sprzeciwu musiało nastąpić po upływie terminu do jego wniesienia, i to bez względu na okoliczność, że w ponownie prowadzonym postępowaniu zostało wydane postanowienie nakładające na inwestora określone obowiązki.

[b]Termin określony w art. 30 ust. 5 prawa budowlanego ma bowiem charakter materialny, a to oznacza, że nie podlega on przedłużeniu ani przywróceniu.[/b]

[b]Tak postanowił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w wyroku z 11 sierpnia 2010 r., II SA/Gl 147/10 [/b]

[srodtytul]Jaki jest problem[/srodtytul]

Pozostało jeszcze 95% artykułu
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Prawo drogowe
Ważny wyrok ws. płatnego parkowania. Sąd: nie można nakładać kar za spóźnienie
Oświata i nauczyciele
Nauczyciele nie ruszyli masowo po pieniądze za nadgodziny. Dlaczego?
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo