Osoby zawierające umowę spółki z ograniczoną odpowiedzialnością mają prawo do zwrotu zapłaconego za pośrednictwem notariusza podatku od czynności cywilnoprawnych, jeżeli skutecznie powołają się na okoliczności powodujące nieważność zawieranej umowy.
Takie wnioski wynikają z niedawnego [b]wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie (sygn. akt III SA/Wa 758/10).[/b]
Sprawa dotyczyła odmowy wszczęcia postępowania o zwrot podatku pobranego zgodnie z [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=262EA6D20605E9D7D1AD8B6621D95D02?id=357070]ustawą o podatku od czynności cywilnoprawnych (DzU 2010 r. nr 101, poz. 649)[/link].
[b]Z wnioskiem o zwrot wystąpiły osoby, które podpisały umowę spółki, a później powołały się na błąd co do złożonego u notariusza oświadczenia woli.[/b]
Zgodnie z art. 11 ust. 1 pkt 1 ustawy podatek podlega zwrotowi, jeśli uchylone zostały skutki prawne oświadczenia woli (tzw. nieważność względna). Przepis ten dotyczy czynności prawnej dokonanej pod wypływem błędu, groźby lub podstępu. W takim przypadku można skutecznie powoływać się na błąd do roku od jego wykrycia, a w przypadku groźby do roku od chwili, w której ustał stan uzasadnionej okolicznościami obawy.