[b]Tak wynika z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie (sygnatura akt I SA/Rz 402/10)[/b] oddalającego skargę w sprawie określenia wysokości zobowiązania w podatku od nieruchomości.
Właścicielami działki gruntu były dwa podmioty: osoba fizyczna oraz spółka z o.o., która prowadziła na tej posesji działalność gospodarczą. W takiej sytuacji za zobowiązanie podatkowe wobec gminy odpowiadają – solidarnie – współwłaściciele. Oznacza to, że gmina może ściągnąć daninę od każdego z nich.
Powstało jednak pytanie, w jakiej wysokości. Czy dla obu według stawek określonych dla gruntów przeznaczonych pod działalność gospodarczą, czy też osoba fizyczna powinna regulować niższe zobowiązanie, jako że nie prowadzi działalności na tym gruncie.
Wątpliwości w tej sprawie rozwiał ostatecznie Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie. Zwrócił uwagę na treść art. 6 ust. 11 [link=http://akty-prawne.rp.pl/Dokumenty/Ustawy/2010/DU2010Nr%2095poz%20613.asp]ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (tekst jedn. DzU z 2010 r. nr 225, poz. 1461)[/link] nakazujący w takich przypadkach stosować wobec osób fizycznych zasady obowiązujące osoby prawne. Oznacza to, że osoba fizyczna będąca współwłaścicielem nieruchomości wraz z prowadzącą działalność gospodarczą osobą prawną obowiązana jest opłacać podatek od nieruchomości według podwyższonych stawek ustalonych dla gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej.
[b]Solidarny charakter tego zobowiązania wyklucza możliwość rozdzielenia go na poszczególnych podatników z zastosowaniem zróżnicowanych ze względu na ich właściwości podmiotowe stawek opodatkowania [/b]– czytamy w uzasadnieniu.