Lubelska Izba Rzemiosła i Przedsiębiorczości wystąpiła do prezydenta Lublina o zezwolenie na założenie szkoły publicznej – technikum fryzjerskiego. Prezydent odmówił, powołując się na § 4 ust. 1 i 2 rozporządzenia MENiS z 4 marca 2004 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania i cofania zezwolenia na założenie szkoły lub placówki publicznej przez osobę prawną lub fizyczną. Jedną z przesłanek uzyskania zezwolenia na założenie szkoły jest ustalenie, że korzystnie uzupełni ona sieć szkół we wskazanej przez założyciela miejscowości, gminie, powiecie, województwie lub regionie.
Prezydent uzasadnił, że w Lublinie istnieje już szkoła kształcąca w kierunku technika usług fryzjerskich uczniów z terenu miasta i spoza niego. Ponadto prognozy demograficzne mówią o spadku liczby uczniów w szkołach ponadgimnazjalnych, więc utworzenie drugiego technikum o takim samym profilu jest nieuzasadnione.
Decyzję prezydenta utrzymał w mocy kurator oświaty.
Izba Rzemiosła w skardze sądowej dowodziła m.in., że istnieje zapotrzebowanie na kształcenie w tym kierunku. Utworzenie nowej szkoły przełamie monopol, zwiększy konkurencyjność i urozmaici jakość nauczania przyszłych fryzjerów. Zarzucała, że oba organy w postępowaniu administracyjnym ograniczyły analizy tylko do terenu miasta.
WSA w Lublinie oddalił skargę (sygnatura akt: III SA/Lu 404/10).