Funkcje mieszkaniowe
NSA zwrócił jednak uwagę, że ustawodawca pozwolił na zastosowanie obniżonej stawki podatku na roboty budowlano-montażowe i roboty konserwacyjne dotyczące obiektów budownictwa mieszkaniowego. W ocenie sądu posłużenie się pojęciem „dotyczące" wskazuje, że preferencja obejmuje także przyłącza.
– Bez nich obiekty budowlane nie mogłyby przecież spełniać funkcji mieszkaniowych – podkreślił sędzia Tomasz Kolanowski. Jednocześnie zastrzegł, że stanowisko NSA w tej kwestii nie jest jednolite.
Z wnioskiem o interpretację w lutym 2009 r. wystąpiła spółka, której zlecono wykonanie przyłącza gazowego. Prace polegały na przeprowadzeniu od istniejącego gazociągu nitki przyłącza bezpośrednio do budynku mieszkalnego. Spółka prowadziła przyłącze przez tereny leżące poza granicami działki, przez działkę należącą do inwestora oraz w samym obiekcie mieszkalnym. Podkreśliła, że cała inwestycja była wykorzystana na potrzeby budownictwa mieszkaniowego. Dlatego w jej ocenie do robót polegających na przyłączeniu sieci gazowej do budownictwa mieszkaniowego mogła zastosować 7-proc. VAT (obecnie 8 proc.) od całej wartości robót.
Podatniczka podkreślała, że przepisy o VAT nie zawierają żadnej podstawy prawnej, która nakazywałaby podział usługi świadczonej przez podatnika na części, ponieważ prace związane z przyłączeniem sieci gazowej do budownictwa mieszkaniowego stanowią jednolitą całość. Fiskus nie podzielił tego stanowiska.
Zakres preferencji
Wyjaśnił, że stawka obniżona ma zastosowanie zarówno do obiektów budownictwa mieszkaniowego, objętych i nieobjętych społecznym programem mieszkaniowym, jak i robót budowlano-montażowych, remontów i robót konserwacyjnych dotyczących tych obiektów. Stawka ta nie ma jednak zastosowania do budowy, remontów i konserwacji obiektów infrastruktury towarzyszącej temu budownictwu. Organ uznał, że preferencji podlegają jedynie roboty budowlane polegające na wykonaniu prac związanych z budową przyłączy gazowych wewnątrz budynku mieszkalnego, stanowiących jego integralną część. Pozostałe objęte są podstawową stawką VAT. Spółka zaskarżyła interpretacje i ostatecznie wygrała w sądzie administracyjnym w obu instancjach. Wyrok jest prawomocny.
Komentuje Mirosław Siwiński, doradca podatkowy z Kancelarii Prawnej Witold Modzelewski: