Gmina może wprowadzać różne opłaty za targowiska - sąd

Gmina może wprowadzać różne opłaty za targowiska na swoim terenie - orzekł WSA we Wrocławiu

Publikacja: 29.04.2011 13:30

Gmina może wprowadzać różne opłaty za targowiska - sąd

Foto: Fotorzepa, Radosław Pasterski Radosław Pasterski

Rada miasta podjęła uchwałę w sprawie opłaty targowej, w której ustalono różną opłatę dla targowisk w różnych częściach miasta. Stawki opłaty targowej zostały zróżnicowane ze względu na formę sprzedaży oraz ze względu na położenie targowiska.

Jedna ze spółek handlowych wezwała radę miasta do zmiany decyzji, sugerując m.in., że ma to na celu dyskryminację oraz doprowadzenie tej spółki i osób handlujących na jej targowisku do upadłości i utraty pracy. Gdy miasto odmówiło, sprawa trafiła do sądu.

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w wyroku z 23 marca 2011 r. (sygnatura akt: III SA/Wr 927/10) stwierdził, że miasto miało prawo zróżnicować opłaty targowiskowe na swoim terenie.

Sąd przypomniał, że samorząd ma prawo ustalać wysokość podatków i opłat lokalnych. Wynika to wprost z ustawy z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (DzU 2010 r. Nr 95 poz. 613).

Art. 19 ust. 1 ustawy stanowi, że rada gminy, w drodze uchwały, określa zasady ustalania i poboru oraz terminy płatności i wysokość stawek opłat targowiskowych. Jedynym ograniczeniem, jakie ustawodawca wprowadził, jest górny limit dziennej stawki opłaty, który nie może przekroczyć kwoty, ustalonej wcześniej w uchwale gminy, zgodnie z cennikiem zawartym w ustawie. Gmina nie złamała tego warunku.

Uprawnienie miasta do różnicowania stawek opłaty dla poszczególnych targowisk pozwala gminie na wpływanie na lokalną gospodarkę - uzasadnił swój wyrok sąd. Potrzeby te mogą dotyczyć zamiaru pozyskania dodatkowych źródeł dochodów przez gminę, chęci ożywienia lub nie konkretnego rejonu w gminie, przeciwdziałania niektórym zjawiskom społecznym, które z różnych przyczyn uznaje się za niepożądane etc.

Gmina wskazywała, że targowiska - co do których przyjęto odmienne stawki opłaty targowej - są usytuowane w różnych punktach miasta, tzn. jedno jest zlokalizowane w centrum, a drugie  na peryferiach. Targowiska te nie mają zatem jednej wspólnej cechy istotnej,  różni je bowiem lokalizacja.

Jest faktem powszechnie znanym - stwierdził sąd - że usytuowanie działalność handlowej wywiera bardzo znaczący, jeśli nie pierwszorzędny, wpływ na opłacalność przedsięwzięcia, ponieważ z natury rzeczy ułatwienie dostępu zwiększa liczbę potencjalnych klientów, przyczyniając się do osiągania zwiększonych obrotów i dochodów z tego tytułu.

Podstawa prawna:

- ustawa z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (DzU z 2010 r. Nr 95 poz. 613).

O opłatach targowiskowych czytaj także w artykułach:

Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: język polski. Odpowiedzi eksperta WSiP
Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: matematyka. Rozwiązania eksperta WSiP
Internet i prawo autorskie
Bruksela pozwała Polskę do TSUE. Jest szybka reakcja rządu Donalda Tuska
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Dobra osobiste
Karol Nawrocki pozwany za książkę, którą napisał jako Tadeusz Batyr