Jest to akt kierownictwa wewnętrznego, który nie może kreować elementów konstrukcyjnych podatku. Jego adresatem jest odpowiedni organ gminy, a nie podatnik.
Tak orzekł WSA w Krakowie 27 kwietnia 2011 (I SA/Kr 2155/10).
Spółka zawarła przedwstępną umowę sprzedaży niezabudowanej nieruchomości rolnej objętej studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania terenu, które określało ramy prawa zabudowy. W związku z tą transakcją zostały wystawione faktury zaliczkowe na kwotę odpowiadającą wartości sprzedawanej nieruchomości.
Zdaniem stron do transakcji znajdzie zastosowanie art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o VAT, zgodnie z którym zwolnieniu podlega dostawa terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę. Taka kwalifikacja, zdaniem spółki, była możliwa z uwagi na to, że nie istniał żaden akt kreujący prawo do zabudowy terenu.
Organy podatkowe stwierdziły, że zwolnienie nie wchodzi w grę. Ze względu na postanowienia umowy, ustanawiające na rzecz spółki prawo do dysponowania terenami na cele budowlane w przyszłości, uznały, że intencją stron było zawarcie umowy odpłatnej dostawy terenu zabudowanego. Co więcej, studium przewidywało możliwość zabudowy.