Naczelny Sąd Administracyjny (sygn. I FSK 585/10)
oddalił skargi kasacyjne spółki, która uważała, że ma prawo do obniżonej stawki VAT na import substancji do produkcji leków. NSA uznał, że sprowadzona przez skarżącą substancja farmaceutyczna podlega opodatkowaniu według stawki podstawowej.
Jak wyjaśnił sędzia Roman Wiatrowski, o możliwości zastosowania preferencyjnej stawki decyduje to, czy sprowadzana substancja została wpisana do rejestru produktów leczniczych dopuszczonych do obrotu w Polsce.
Surowiec czy gotowy produkt
Spółka produkuje leki krajowe. We wrześniu 2004 r. sprowadziła substancje do produkcji. Surowiec w postaci proszku był pakowany w 25-litrowe beczki. W zgłoszeniu celnym firma zaklasyfikowała towar z zastosowaniem zerowej stawki celnej i 7-proc. stawki VAT.
Po czterech latach organ podatkowy uznał, że popełniła błąd. W decyzjach wymiarowych wyjaśniono, że przedmiotem importu był surowiec farmaceutyczny dopuszczony do obrotu bez konieczności uzyskiwania pozwolenia ministra zdrowia, a nie gotowy produkt leczniczy. Importowana substancja nie jest produktem leczniczym i nie została wpisana do Rejestru Produktów Leczniczych dopuszczonych do obrotu w RP. W ocenie fiskusa nie było więc podstaw do zastosowania preferencyjnej stawki VAT.