Aby odliczyć VAT trzeba mieć faktury

Nawet allegrowicz prowadzący niezgłoszoną do opodatkowania działalność gospodarczą ma prawo do pomniejszenia VAT należnego o naliczony. Musi jednak mieć faktury zakupu towarów

Aktualizacja: 01.08.2011 04:45 Publikacja: 01.08.2011 03:00

Aby odliczyć VAT trzeba mieć faktury

Foto: www.sxc.hu

Potwierdził to Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w wyroku z  29 czerwca 2011 (I SA/Ol 270/11), uznając ponadto, że dowody zakupu są też niezbędne do tego, aby możliwe było opodatkowanie sprzedaży towarów używanych metodą marży.

Niezgłoszona działalność

Spór allegrowiczki z fiskusem rozpoczął się od ustalenia, że prowadzi ona niezgłoszoną do opodatkowania działalność gospodarczą. Na podstawie wyciągów bankowych oraz informacji przekazanych przez portal aukcyjny naczelnik urzędu skarbowego uznał, że prowadziła sprzedaż w sposób zorganizowany, stały i częstotliwy.

Była to więc sprzedaż typowa dla handlowca prowadzącego działalność gospodarczą (handel odzieżą używaną i nową), o której mowa w art. 15 ustawy o VAT. Sprzedającą uznano więc za podatnika VAT. Przedmiotem sporu stał się dodatkowo sposób wyliczenia należnego podatku.

Organy podatkowe uznały, że wszystkie wpłaty z aukcji internetowych na konto sprzedawcy były obrotem z działalności gospodarczej podlegającym opodatkowaniu, przy czym wyliczając zobowiązanie podatkowe, uwzględniono też zwolnienie podmiotowe (przysługujące ze względu na wysokość obrotu).

Wysokość zobowiązania określono jednak w wysokości podatku należnego, bez obniżenia o podatek naliczony, ponieważ podatniczka nie przedłożyła żadnych faktur zakupu odsprzedawanych towarów.

Podatek od marży

Jej pełnomocnik argumentował przede wszystkim, że prowadzony handel stanowił incydentalną wyprzedaż majątku osobistego. Skoro jednak organy podatkowe potraktowały go jako działalność gospodarczą, to do wyliczenia zobowiązania podatkowego powinny zastosować procedurę marży, a nie przyjmować za podstawę opodatkowania cały obrót.

Zgodnie z art.120 ust. 4 ustawy o VAT, przy dostawie towarów używanych, nabytych uprzednio przez podatnika dla celów prowadzonej działalności lub importowanych w celu odsprzedaży, zasadą jest przyjmowanie za podstawę opodatkowania marży, czyli różnicy między całkowitą kwotą, którą ma zapłacić nabywca towaru, a kwotą nabycia, pomniejszonej o kwotę podatku.

Podatniczka nie prowadziła jednak dokumentacji, o której mowa w art. 120 ust. 15 ustawy o VAT, zawierającej w szczególności kwoty nabycia towarów, umożliwiającej organowi podatkowemu prawidłowe obliczenie podatku od marży. Przedłożyła więc wykazy sprzedanych rzeczy z odręcznie napisanymi cenami ich zakupu.

Organy stwierdziły jednak, że powinna też przedstawić dowody na potwierdzenie bądź uprawdopodobnienie podanych cen zakupu lub źródła pochodzenia towaru oraz informację, czy w momencie nabycia towar był nowy czy używany. Skoro tych danych nie ujawnia, to nie można zastosować procedury marży.

Szacowanie nie wchodziło w grę

Pełnomocnik podatniczki domagał się, aby organy podatkowe na potrzeby zastosowania tej procedury oszacowały koszty zakupu towarów. Dyrektor izby skarbowej stwierdził jednak, że nie ma podstaw prawnych do takiego działania.

Ordynacja podatkowa

w art. 23 § 1 uprawnia organy podatkowe do określenia podstawy opodatkowania w drodze oszacowania, w razie braku ksiąg podatkowych lub innych danych niezbędnych do jej określenia. Skoro organy otrzymały wyciągi bankowe sprzedawcy, posiadają zatem inne dane, o których mowa w tym przepisie, a to wyklucza możliwość szacowania podstawy opodatkowania.

Skarga na decyzję ostateczną trafiła do sądu, ale ten nie znalazł podstaw, aby ją uchylić. Zgodził się z organami podatkowymi co do interpretacji art. 23 § 1 ordynacji podatkowej oraz z brakiem możliwości zastosowania procedury marży.

Sąd stwierdził, że skarżąca pomimo wielokrotnych wezwań nie przedstawiła dowodów zakupu towaru ani źródeł jego pochodzenia. Organy podatkowe nie miały więc możliwości zweryfikowania podanych przez nią cen zakupu.

Zobacz serwis:

Firma » Handel w Internecie

Potwierdził to Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w wyroku z  29 czerwca 2011 (I SA/Ol 270/11), uznając ponadto, że dowody zakupu są też niezbędne do tego, aby możliwe było opodatkowanie sprzedaży towarów używanych metodą marży.

Niezgłoszona działalność

Pozostało 92% artykułu
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Sejm rozpoczął prace nad reformą TK. Dwie partie chcą odrzucenia projektów