Trybunał Konstytucyjny, rozpatrując we wtorek pytanie prawne Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, orzekł, że wyrobiska górnicze nie są opodatkowane podatkiem od nieruchomości (sygn. akt P33/09)
. To jest wyrok przełomowy, bo czekała nie niego nie tylko branża górnicza.
Orzeczenie Trybunału rzuca bowiem światło na sposób opodatkowania majątku kopalń, ale nie ogranicza się do wyrobisk górniczych. Trybunał Konstytucyjny powiedział, jak organy podatkowe powinny interpretować przepisy, określając wysokość podatku. To sprawa ważna dla całego przemysłu, poczynając od kopalni, na hutach kończąc. Ważna, ponieważ w grę wchodzą duże pieniądze.
Do tej pory przepisy te były interpretowane rozszerzająco, a organy podatkowe – prezydenci miast, wójtowie i burmistrzowie – koncentrowały się tylko na tym, co by jeszcze opodatkować. Wyrok Trybunału kończy z taką praktyką, ponieważ wyraźnie wskazał, że rozstrzygnięcia mają być podejmowane na podstawie definicji budowli zawartej w prawie budowlanym. Odtąd organy podatkowe będą musiały racjonalnie podchodzić do tej sprawy. Co ważne, odetchnąć będą mogli wreszcie przedsiębiorcy, którzy ze względu na ryzyko podatkowe wstrzymywali się z inwestycjami. Podobnie jak i te firmy, które miały zamrożone miliony złotych, ponieważ bały się zacząć walkę o odzyskanie nadpłaty w podatku od nieruchomości.
Co ważne, wyrok dotyczy także innych branż, które będą mogły się na niego powoływać, szczególnie w przypadkach ciągnących się latami postępowań podatkowych, w których organy uznawały za budowle w zasadzie wszystko, co miało duże gabaryty i znajdowało się w posiadaniu przedsiębiorcy.