Tak orzekł WSA w Bydgoszczy 26 września 2011 (I SA/Bd 340/11).
We wniosku o udzielenie interpretacji przepisów podatkowych spółka pytała, jaką stawkę VAT należy stosować do sprzedaży wyrobów medycznych wraz z elementami dodatkowymi, które nie są takimi wyrobami ani ich wyposażeniem, a także do powiązanych z dostawą usług instalacji, uruchomienia i szkolenia pracownika oraz usług elektrycznych, montażowych, sieciowych itp.
Zdaniem spółki dostawa powinna być w całości opodatkowana 7-proc. stawką VAT jako świadczenie złożone. Organ podatkowy stwierdził, że obniżoną stawkę można zastosować jedynie do dostawy wyrobów medycznych, a sprzedaż dodatkowych elementów i świadczenie usług należy potraktować jako odrębne transakcje, opodatkowane stawką podstawową.
Nie można tu bowiem zastosować wykładni rozszerzającej, a sprzedaż elementów dodatkowych niezależnie nie zmienia ich charakteru i wartości. Spółka zaskarżyła interpretację, zarzucając naruszenie art. 41 ust. 2 ustawy o VAT w związku z poz. 106 załącznika nr 3 do tej ustawy, dotyczących zastosowania 7-proc. stawki do sprzedaży wyrobów medycznych.
Podniosła, że elementy dodatkowe nie są samodzielnymi wyrobami medycznymi, ale ich integralnym wyposażeniem, i są niezbędne do ich działania w sposób prawidłowy i wymagany przez klienta nabywającego kompleks urządzeń funkcjonujących jako całość.