Reklama

Lekarze mają prawo do wolności słowa

Dyscyplinarna kara dla lekarki za krytykę metod leczenia stosowanych przez jej przełożoną naruszyła prawo do swobody wypowiedzi

Publikacja: 25.10.2011 04:10

Lekarze mają prawo do wolności słowa

Foto: Fotorzepa, Dariusz Golik Dariusz Golik

Trybunał w Strasburgu orzekł (sygn. nr 10247/09)

, że kara nagany orzeczona przez sądy lekarskie była pogwałceniem art. 10 europejskiej konwencji praw człowieka, gwarantującego każdemu swobodę wyrażania poglądów i opinii.

Sprawę przeciwko Polsce wniosła do Trybunału lekarka Barbara Sosinowska, specjalistka chorób płuc. Kilka lat temu między nią a jej przełożoną w oddziale szpitala w Rudzie Śląskiej powstał konflikt. Jego istotą były formułowane także publicznie przez lekarkę krytyczne oceny decyzji szefowej dotyczące diagnoz i terapii pacjentów. Napisała ona w 2004 r. list do regionalnego konsultanta medycznego w dziedzinie chorób płuc, w którym opisała błędy popełnione przez kierującą oddziałem.

W listopadzie 2005 r. została zwolniona dyscyplinarnie z pracy z powodu poważnego zaniedbania obowiązków. Wytoczony szpitalowi proces wygrała, a sąd pracy przyznał jej odszkodowanie za niesłusznie zwolnienie.

Przeciwko lekarce wszczęto potem postępowanie dyscyplinarne pod zarzutem nieetycznego zachowania wobec koleżanki po fachu. Sądy lekarskie obu instancji uznały ją za winną naruszenia kodeksu etyki zawodowej, które polegało na otwartej krytyce decyzji diagnostycznych i terapeutycznych przełożonego w obecności innych kolegów ze szpitala.

Reklama
Reklama

Trybunał strasburski uznał, że jej opinie były dozwolone. Lekarka formułowała je z medycznego punktu widzenia i w interesie publicznym krytycznie oceniała leczenie pacjentów przez innego lekarza. Trybunał przyznał lekarce 3 tys. euro odszkodowania od państwa polskiego.

Czytaj również:

Zobacz serwis:

Obowiązki i odpowiedzialność pracownika

Prawo drogowe
Kiedy na skrzyżowaniu działa zasada „prawej ręki"? Sąd rozstrzygnął spór
Podatki
Nie zgłosiłeś spadku po rodzinie? Będzie szansa na uniknięcie podatku
Dobra osobiste
„Obcieram i idę dalej”. Prof. Andrzej Zoll odpowiedział Jarosławowi Kaczyńskiemu
Praca, Emerytury i renty
Co się dzieje z emeryturą po śmierci? Jakie prawa ma rodzina? ZUS wyjaśnia
Spadki i darowizny
Ile razy można zmienić testament notarialny i w jakim trybie? Zasady są jasne
Reklama
Reklama