Problemy ze zdrowiem mogą spowodować wypowiedzenie

W orzecznictwie SN przyjmuje się, że absencje chorobowe mogą dezorganizować pracę nawet wówczas, gdy konieczność zastępstwa nie wiąże się z powierzaniem innym pracownikom pracy ponadwymiarowej

Aktualizacja: 18.07.2020 23:29 Publikacja: 18.07.2020 00:01

Problemy ze zdrowiem mogą spowodować wypowiedzenie

Foto: Adobe Stock

Absencja chorobowa pracownika może stanowić uzasadnioną przyczynę wypowiedzenia mu umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony. Zazwyczaj powoduje ona bowiem utrudnienie w funkcjonowaniu zakładu pracy i może prowadzić do dezorganizacji jego działalności. Warto jednak pamiętać, że pracodawca nie może wypowiedzieć umowy pracownikowi nieobecnemu w pracy z powodu korzystania ze zwolnienia lekarskiego.

Wypowiedzenie umowy o pracę stanowi zwykły sposób zakończenia stosunku pracy. Niemniej rozwiązanie umowę o pracę zawartej na czas nieokreślony w drodze wypowiedzenia musi opierać się na prawdziwej i uzasadnionej przyczynie. Przyczyna ta powinna być przy tym wskazana w treści wypowiedzenia w sposób konkretny (art. 30 § 4 k.p.). Z przepisu tego, zgodnie z utrwalonym orzecznictwem SN, wynika, że pracodawca ma obowiązek wskazania w oświadczeniu o rozwiązaniu umowy o pracę konkretnej i rzeczywistej przyczyny uzasadniającej rozwiązanie (np. wyrok SN z 15 lutego 2000 r., sygn. I PKN 514/99). Wskazanie przyczyny oznacza przedstawienie konkretnego i prawdziwego zdarzenia lub zachowania (zdarzeń lub zachowań), które w okolicznościach poprzedzających wypowiedzenie lub mu towarzyszących uzasadnia – zdaniem pracodawcy – wypowiedzenie umowy. Opis przyczyny musi umożliwiać jej indywidualizację w miejscu i czasie. Tak też podkreślał SN w wyroku z 25 kwietnia 2019 r. (sygn. I PK 19/18). Ma również umożliwić pracownikowi obronę przed zarzutami, a sądowi pracy – sprawdzenie zgodności czynności wypowiedzenia z prawem. Wskazanie takiej, rzeczywiście istniejącej i konkretnej przyczyny jest wstępnym warunkiem oceny zasadności wypowiedzenia na podstawie art. 45 § 1 k.p. Przy czym zasadność tę musi w razie wniesienia przez pracownika odwołania do sądu pracy wykazać pozwany pracodawca.

Pozostało jeszcze 87% artykułu

Dostęp na ROK tylko za 79zł z Płatnościami powtarzalnymi BLIK

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Praca, Emerytury i renty
Zwolnienie z pracy za krytykę LGBTQ i feministek? Zapadł ważny wyrok
Prawo drogowe
Nowy znak drogowy i zmiany w oznakowaniu przejść dla pieszych. Co muszą wiedzieć kierowcy?
Praca, Emerytury i renty
Część seniorów dostanie w lipcu dwa przelewy. Zasady wypłaty renty wdowiej
Praca, Emerytury i renty
Duże zmiany w wypłatach 800 plus w czerwcu. Od lipca nowy termin
Materiał Promocyjny
Firmy, które zmieniły polską branżę budowlaną. 35 lat VELUX Polska
Praca, Emerytury i renty
Duże zmiany w zasadach przyznawania i wypłaty zasiłku pogrzebowego