Jeżeli jednak właściciel w trakcie dzierżawy te grunty sprzeda, podatnikiem stanie się ich nabywca.
[b]To istota wyroku WSA w Olsztynie (sygn. akt I SA/Ol 657/09)[/b].
Wątpliwości w tej kwestii miała Maria N., która wystąpiła z wnioskiem do samorządowego kolegium odwoławczego o stwierdzenie nieważności decyzji wójta gminy wymierzającej jej podatek rolny. Twierdziła, że nie jest podatnikiem tego podatku, dlatego należy stwierdzić jej nieważność. Argumentowała, że jej matka Erika N. zawarła przed KRUS umowę dzierżawy gruntów z Hanną T. Od tej pory podatnikiem podatku rolnego był dzierżawca.
Maria N. nabyła od matki przedmiotowe grunty rolne i wstąpiła w stosunek dzierżawy w miejsce zbywcy. Jej zdaniem umowa raz zawarta stosownie do przepisów ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników nie przestaje być umową zawartą na podstawie tych przepisów tylko dlatego, że w jej trakcie zmienił się jeden z jej podmiotów. Podatnikiem podatku rolnego pozostanie więc w dalszym ciągu dzierżawca.
Samorządowe kolegium odwoławcze nie zgodziło się z tym poglądem. W decyzji odmawiającej stwierdzenia nieważności wyjaśniono, że w myśl art. 3 ust. 1 – 3 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=6B19C6FA2F5EF51A3E591BD4EF09EA0F?id=182467]ustawy z 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym[/link] (w brzmieniu od 2007 r.) podatnikami podatku rolnego są m.in. osoby fizyczne będące właścicielami gruntów. Gdy grunty gospodarstwa rolnego zostały w całości lub w części wydzierżawione na podstawie umowy zawartej stosownie do przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników lub przepisów dotyczących uzyskiwania rent strukturalnych, podatnikiem jest dzierżawca.