W wyrokach z 12 stycznia 2010 r. ETS określił, kiedy odmienne traktowanie ze względu na wiek nie jest zakazaną dyskryminacją ([b]wyroki z 12 stycznia 2010 r. w sprawach C229/08 Colin Wolf / Stadt Frankfurt am Main i C341/08 Domnica Petersen / Berufungsausschuss für Zahn-ärzte für den Bezirk WestfalenLippe[/b]).
ETS uznał, że [b]można rekrutować strażaków do wieku 30 lat – jeśli dotyczy to biorących bezpośredni udział w gaszeniu pożarów, oraz ustalić na 68 lat wiek zaprzestania działalności dentystów ubezpieczenia zdrowotnego, jeżeli to ograniczenie służy wyłącznie ochronie zdrowia lub polityce zatrudnienia[/b].
Dyrektywa 2000/78 zakazuje dyskryminacji w zatrudnieniu m.in. ze względu na wiek. Dopuszcza odmienne traktowanie, jeżeli ze względu na rodzaj działalności lub warunki jej wykonywania dane cechy związane z wiekiem są istotnym i determinującym wymogiem zawodowym.
Mogą też istnieć przepisy krajowe, które przewidują odmienne traktowanie, jeżeli jest to konieczne w celu ochrony zdrowia lub jest uzasadnione zgodnym z prawem celem.
[b]W Hesji (Niemcy) ustalono górną granicę wieku podczas rekrutacji niektórych strażaków na 30 lat.[/b] Chodziło o zapewnienie zdolności operacyjnej i dobrego funkcjonowania zawodowych służb pożarniczych.