Wysokość wypłacanej diety zależy od kraju podróży

Jeżeli w przedsiębiorstwie obowiązują dwie stawki wynagrodzenia za pracę w Polsce i poza jej granicami, to pracującemu po godzinach płaci się według stawek przewidzianych dla miejsca zrealizowanego zadania

Aktualizacja: 31.03.2010 04:10 Publikacja: 31.03.2010 03:00

Wysokość wypłacanej diety zależy od kraju podróży

Foto: www.sxc.hu

Taki wniosek płynie z [b]wyroku Sądu Najwyższego z 8 lutego 2010 r. (I PK 157/09). [/b]

W rozpatrywanej przez SN sprawie pracownik był zatrudniony w firmie mającej siedzibę w Gliwicach. Zajmował stanowisko montera. Zgodnie z treścią umowy o pracę miejscem jego pracy była siedziba zakładu pracy.

W angażu zamieszczono także dwie odrębne stawki wynagrodzenia – za pracę w siedzibie firmy pracownikowi przysługiwało wynagrodzenie wynoszące 1,5 tys. zł.

Natomiast za pracę we Francji pracownik miał otrzymywać 1154 euro. Ponadto w czasie pracy wykonywanej poza granicami kraju firma pokrywała koszty przejazdu i zakwaterowania. Wypłacała także dodatkowe 19 euro za każdą dobę.

Podczas pracy we Francji pracownik przepracował ponad 250 nadgodzin. W zamian za ten czas chciał otrzymać wolne od pracy w tym samym wymiarze. Wniosek w tej sprawie oparł na podstawie art. 151[sup]2[/sup] § 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=B5E347C50E4D2860978BAD3D891C7A48?n=1&id=76037&wid=337521]kodeksu pracy[/link]. Pracodawca zgodził się na udzielenie wolnego.

Reklama
Reklama

Wypłacił też wynagrodzenie. Do jego obliczenia posłużył się stawką obowiązującą w przypadku pracy wykonywanej w Polsce.

Z taką decyzją nie zgodził się pracownik. Uznał bowiem, że powinien otrzymać wyrównanie za godziny nadliczbowe oraz diety, jakie przysługują z tytułu zagranicznych podróży służbowych. Dlatego wniósł sprawę do sądu pracy.

Swoje żądanie uzasadniał tym, że pracę wykonywał we Francji i z tego względu powinien otrzymać wynagrodzenie wypłacane za pracę za granicą. Co więcej, uznał, że dieta wynosząca 19 euro za dobę jest za niska.

Powołał się przy tym na przepisy[link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=167999] rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej z 19 grudnia 2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju (DzU nr 236, poz. 1991 ze zm.).[/link]

Według załącznika do tego rozporządzenia za dobę podróży służbowej odbywanej we Francji przysługuje dieta w wysokości 45 euro. Dieta jest przeznaczona na pokrycie kosztów wyżywienia i inne drobne wydatki. Tak wynika z § 4 ust. 1 rozporządzenia.

Zakładowy układ pracy obowiązujący w firmie zatrudniającej pracownika odwoływał się bezpośrednio do treści rozporządzenia.

Reklama
Reklama

W pierwszej instancji sąd zgodził się z żądaniem pracownika. Nakazał pracodawcy wyrównanie diety do 45 euro za dobę oraz wynagrodzenia obliczanego według stawek przewidzianych do pracy we Francji. To nie zakończyło sprawy. Pracodawca odwołał się od wyroku. Jednak i sąd drugiej instancji przyznał rację pracownikowi.

Pracodawca wniósł skargę kasacyjną. Twierdził, że podwładny, jeżdżąc do Francji, nie odbywał podróży służbowych. Jego miejsce pracy to siedziba firmy. Natomiast kiedy przebywał we Francji, to był oddelegowany do pracy za granicą.

Tłumaczenia te nie przekonały SN. [b]Nie każdy zatrudniony może świadczyć pracę na terenie kilku państw. [/b] Jest to dopuszczalne w odniesieniu do pracowników mobilnych, takich jak np. kierowcy, a nie wszystkich podwładnych. W analizowanej sprawie firma mogła określić dietę niższą niż 45 euro, ale nie niższą niż 23 zł (kwota stanowiąca równowartość diety krajowej).

Byłoby to zgodne z art. 77[sup]5[/sup] § 4 k.p. Jednak nie wprowadziła takich regulacji i z tego powodu obowiązują ją zasady ogólne. A to oznacza, że dobowa dieta przysługująca z tytułu delegacji odbywanej we Francji wynosi tyle, ile wynika z załącznika do rozporządzenia, czyli 45 euro.

[ramka][b]Uwaga[/b]

Postanowienia układu zbiorowego pracy, regulaminu wynagradzania lub umowy o pracę nie mogą ustalać diety za dobę podróży służbowej na obszarze kraju oraz poza jego granicami w wysokości niższej niż dieta krajowa. Tak stanowi art. 77[sup]5[/sup] § 4 k.p.[/ramka]

Sądy i trybunały
Coraz więcej wakatów w Trybunale Konstytucyjnym. Prawnicy mówią, co trzeba zrobić
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Prawnicy
Prof. Marcin Matczak: Dla mnie to podważalny prezydent
Zawody prawnicze
Rząd zmieni przepisy o zawodach adwokata i radcy. Projekt po wakacjach
Matura i egzamin ósmoklasisty
Uwaga na świadectwa. MEN przypomina szkołom zasady: nieaktualne druki do wymiany
Podatki
Rodzic może stracić ulgi w PIT, jeśli dziecko za dużo zarobi
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama