To wnioski z[b] wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z 5 sierpnia 2008 r. (I SA/Łd 149/08)[/b].
Sąd rozstrzygnął sprawę podatniczki, która błędnie przyjęła, że jest zwolniona z VAT ze względu na wysokość obrotów. Prowadziła działalność gospodarczą od 5 grudnia 2005 r., 19 grudnia przekroczyła kwotę obrotu uprawniającą do zwolnienia, natomiast jako podatnik VAT zarejestrowała się dopiero 24 kwietnia 2007 r. Wyszło to podczas kontroli, organ podatkowy określił jej więc zobowiązanie w VAT, odmawiając jednocześnie prawa do uwzględnienia w rozliczeniach podatku naliczonego od zakupów za okresy, w których nie była czynnym zarejestrowanym podatnikiem.
[srodtytul]Pierwszeństwo dla prawa wspólnotowego[/srodtytul]
Sąd nie podzielił jednak stanowiska fiskusa. W uzasadnieniu wyroku przypomniał, że zasady odliczeń przyjęte w polskiej ustawie o VAT nie powinny odbiegać na niekorzyść obywatela od tych ustanowionych w prawie wspólnotowym, a wykładnia przepisów powinna mieć charakter prowspólnotowy.
Zatem w razie wątpliwości interpretacyjnych należy dokonywać wykładni przy założeniu, że zamiarem polskiego ustawodawcy było stworzenie przepisów zgodnych z normami Unii Europejskiej.