Decyzja o dofinansowaniu projektu nie podlega skardze do sądu administracyjnego

Na odmowę unijnego dofinansowania dla przedsiębiorstw nie można się skarżyć do sadu administracyjnego.

Publikacja: 04.09.2008 07:50

Decyzja o dofinansowaniu projektu nie podlega skardze do sądu administracyjnego

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek JD Jerzy Dudek

Tak stwierdził Naczelny Sąd Administracyjny (sygn. II GSK 297/08)

. Pisma Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości zawiadamiające o nieprzyznaniu dofinansowania nie są bowiem decyzją, lecz informacją dla wnioskodawcy.

W drugim już takim orzeczeniu NSA zajął więc całkowicie odmienne stanowisko niż skład siedmiu sędziów NSA w uchwale z 22 lutego 2007 r.Stwierdzała ona, że odrzucenie wniosku, o którym mowa w art. 26 ust. 1 ustawy z 2004 r. o Narodowym Planie Rozwoju (określa on dostęp do unijnego wsparcia), następuje w formie decyzji, którą można zaskarżać do sądów administracyjnych. Właśnie na tę uchwałę powoływali się przedsiębiorcy kwestionujący nieprzyznanie dofinansowania.

Spółka z o.o. Teknosystem z Warszawy, produkująca kompletne systemy elektroniczne, złożyła do Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości wniosek o dofinansowanie realizacji projektu należącego do działania 2.2.1 "Wsparcie dla przedsiębiorstw dokonujących nowych inwestycji".

Agencja poinformowała firmę, że jej wniosek, choć oceniony pozytywnie,załatwiono odmownie ze względu na wyczerpanie środków.

– Dofinansowanie może wynieść nawet kilka milionów euro, ale chętnych jest tak dużo, że dla wszystkich nie wystarczy – mówi Barbara Januszewska, radca prawny PARP.

PARP uważa, że choć mechanizm przyznawania wsparcia jest podobny do przydzielania środków unijnych przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, której dotyczyła uchwała składu siedmiu sędziów NSA, nie może to być procedura administracyjna. Wydłużyłoby to znacznie postępowanie i mogłoby spowodować utratę środków, a umowy zawierane z beneficjentami mają charakter cywilny.

Uzasadniając wyrok oddalający skargę kasacyjną spółki, NSA podkreślił, że w sprawach o unijne wsparcie dla małych i średnich przedsiębiorstw wspomniana uchwała pozwala na inną interpretację.

Nawet gdyby założyć, że rozstrzygnięcie na podstawie art. 26 ustawy o Narodowym Planie Rozwoju jest decyzją administracyjną, wydaje ją minister gospodarki jako instytucja zarządzająca. To on, a nie PARP, która jest tylko instytucją wdrażającą, dokonuje wyboru wnioskodawców, z którymi PARP musi zawrzeć umowę. Agencja nie ma na to wpływu. Informacja o odmowie wsparcia przekazywana przez PARP nie jest więc decyzją administracyjną ani innym aktem, na który przysługuje skarga do sądu administracyjnego.

Tak stwierdził Naczelny Sąd Administracyjny (sygn. II GSK 297/08)

. Pisma Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości zawiadamiające o nieprzyznaniu dofinansowania nie są bowiem decyzją, lecz informacją dla wnioskodawcy.

Pozostało jeszcze 92% artykułu
Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem