[b]Tak orzekł dziś (27 października 2008 r.) Trybunał Konstytucyjny (sygn. U 4/08.[/b]

Według Trybunału rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych i administracji cofające emerytom i rencistom policyjnym prawo do ekwiwalentu za brak lokalu mieszkalnego nie naruszyło ani mundurowej ustawy emerytalnej, ani konstytucji.

– Z [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=172010]ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy[/link] wynika ich prawo do zajmowanego lokalu oraz do pomocy finansowej na budownictwo mieszkaniowe w razie braku lokum, ale nie gwarantuje ona prawa do ekwiwalentu za brak mieszkania – uzasadniał wyrok sędzia sprawozdawca Janusz Niemcewicz. – Mimo braku wyraźnej dyspozycji w mundurowej ustawie emerytalnej minister w wydanym w 2002 r. [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=166327]rozporządzeniu dotyczącym ekwiwalentu dla policjantów za brak lokalu mieszkalnego[/link] rozciągnął to uprawnienie także na emerytów i rencistów. Jednak nowelizując ten akt w 2005 r. – cofnął je.

W efekcie policyjnym emerytom i rencistom dostającym po 2002 r. ekwiwalent na mocy decyzji administracyjnej wstrzymano jego wypłatę po nowelizacji rozporządzenia w 2005 r. Jedni otrzymali nową decyzję w tej sprawie, inni nie.

NSZZ Policjantów, który zaskarżył tę nowelizację do TK, utrzymuje, że cofnięcie tego uprawnienia w rozporządzeniu naruszyło zarówno ustawę emerytalną, jak i konstytucyjną zasadę ochrony praw nabytych. TK ocenił, że policyjna ustawa emerytalna nie dawała jednoznacznych podstaw do wypłaty równoważnika, a uprawnień takich nie można domniemywać.