Nie są to uprawnienia podlegające dziedziczeniu, gdyż ich źródłem jest decyzja administracyjna o charakterze publiczno – prawnym – stwierdził [b]NSA[/b] [b](Sygn. II GSK 643/08)[/b].
Ze skargą kasacyjną do NSA wystąpił dyrektor Podkarpackiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. W grudniu 2005 r. Zbigniewowi S. przyznano płatność dla gospodarstwa niskotowarowego. Taka pomoc, płatna przez pięć lat, udzielana jest gospodarstwom rolnym spełniającym standardy dotyczące środowiska, higieny i warunków bytowania zwierząt. Regulują ją rozporządzenie Rady (WE) z 1999 r. w sprawie wsparcia rozwoju obszarów wiejskich (...), ustawa z 2003 r. o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich (...) oraz rozporządzenie Rady Ministrów z 7 grudnia 2004 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu udzielania pomocy finansowej na wspieranie gospodarstw niskotowarowych objętej planem rozwoju obszarów wiejskich.
W rok po przyznaniu płatności rolnik zmarł. Do chwili śmierci została mu wypłacona tylko pierwsza rata. W styczniu 2007 r. kierownik biura powiatowego agencji stwierdził wygaśnięcie decyzji wskutek śmierci beneficjenta i wstrzymał wypłatę kolejnych rat.
Wdowa po zmarłym rolniku wystąpiła o przejęcie płatności po mężu przyznanej nie jako pomoc o charakterze osobistym, lecz dla wspierania gospodarstwa rolnego. Renata S. prowadziła je razem z mężem, a po jego śmierci przejęła w całości w drodze dziedziczenia i prowadzi nadal.
Dyrektor Podkarpackiego Oddziału Regionalnego ARiMR w Rzeszowie stwierdził jednak, że nie ma sukcesji prawa do płatności, wynikającej z decyzji administracyjnej. Nie może więc ono przechodzić na spadkobierców.