Tak orzekł [b]WSA w Krakowie 5 marca 2009 r. (I SA/Kr 975/ 08, I SA/Kr 999/08)[/b].
Organ podatkowy pociągnął do odpowiedzialności za zaległości podatkowe wspólników zlikwidowanej spółki cywilnej na podstawie art. 115 § 1 ordynacji podatkowej. Zaległości wynikały z tego, że zakwestionował prawo do odliczenia VAT z faktur wystawionych przez fikcyjne firmy. Spółce nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego z tych faktur, co wynikało z § 14 ust. 2 pkt 1 lit. a rozporządzenia ministra finansów z 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o VAT.
Sąd uznał, że stanowisko organów podatkowych jest prawidłowe. Wskazał, że [b]nieistniejąca firma nie może być stroną transakcji[/b]. Faktura jest jedynie formalną podstawą do odliczenia VAT. W rzeczywistości prawo do odliczenia powstaje w związku z zaistnieniem zdarzenia gospodarczego opodatkowanego VAT, które faktura tylko dokumentuje. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy podatnik nie wiedział lub nie mógł wiedzieć, że dana transakcja będzie wykorzystana do celów oszustwa. Wówczas przysługuje mu prawo do odliczenia VAT. W tej sprawie tak nie było.
Sąd przypomniał też o obowiązku zachowywania należytej staranności w działalności gospodarczej, ponieważ niekorzystne konsekwencje uchybienia jej zasadom obciążać będą podatnika.
[ramka] [b]Komentuje Aleksandra Bembnista, konsultantka w Zespole Zarządzania Wiedzą Podatkową firmy Deloitte (biuro w Gdańsku)[/b]