Ratalny system wpłat należności nie pozbawia zwrotu podatku

Podatnik, który zawarł z rolnikiem ryczałtowym umowę określającą dłuższy niż 14 dni termin płatności i realizuje tę płatność w ratach, a nie w ostatnim dniu terminu, ma prawo do powiększania podatku naliczonego o dokonany częściowo zwrot VAT

Aktualizacja: 27.05.2009 07:42 Publikacja: 27.05.2009 06:20

Ratalny system wpłat należności nie pozbawia zwrotu podatku

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek JD Jerzy Dudek

[b]Tak wynika z wyroku NSA z 7 kwietnia 2009 r., I FSK 254/08[/b]

[srodtytul]Jaki był problem[/srodtytul]

W czerwcu 2006 r. spółdzielnia wystąpiła o interpretację w sprawie terminu zwiększania kwoty podatku naliczonego o zryczałtowany zwrot VAT u nabywcy produktów rolnych.

Spółdzielnia w ramach prowadzonej działalności zawiera umowy z producentami na dostawę zwierząt rzeźnych. Całkowita zapłata następuje w ciągu 90 dni od daty dostawy zwierząt. Spółdzielnia realizuje należności wynikające z jednej faktury VAT-RR na przełomie kilku miesięcy (trzech). Ostatnia częściowa zapłata mieści się w terminie zapłaty określonym w umowie. Dokonanie rozliczenia zryczałtowanego zwrotu podatku (5 proc.) następuje odpowiednio w proporcji do dokonanej wpłaty w danym miesiącu. Spółdzielnia nie rozlicza VAT w momencie ostatniej wpłaty dokonanej z zachowaniem terminu określonego w umowie.

Jej zdaniem, dokonując częściowego odliczenia zryczałtowanego zwrotu podatku, nie narusza postanowień art. 116 ust. 2 ustawy o VAT. Dlatego ma prawo do powiększania kwoty podatku naliczonego o dokonany częściowo zwrot podatku.

Organy podatkowe uznały jednak, że jeżeli spółdzielnia dokonuje zapłaty w ratach, to miesiącem, w którym nabywa ona prawo do powiększenia podatku naliczonego o kwotę zryczałtowanego zwrotu podatku, jest miesiąc, w którym nastąpiła płatność ostatniej raty.

Spółka odwołała się do sądu. WSA oddalił jednak jej skargę. Jego zdaniem ustawa wskazuje jedynie, że datą dokonania zapłaty jest moment wydania dyspozycji bankowej przekazania środków finansowych na rachunek bankowy rolnika ryczałtowego, pod warunkiem że dyspozycja ta została zrealizowana.

[srodtytul]Skąd to rozstrzygnięcie[/srodtytul]

Spółdzielnia wniosła skargę kasacyjną, a Naczelny Sąd Administracyjny ją uwzględnił.

NSA zauważył, że mechanizm przekazania rolnikowi ryczałtowemu zryczałtowanego zwrotu podatku i jego odzyskania przez podatnika opiera się na zasadzie: obciążenie zryczałtowanym zwrotem podatku – odliczenie. Mechanizm ten wymaga przestrzegania zasady neutralności.

[b]Jeżeli podatnik VAT zawarł z rolnikiem ryczałtowym umowę określającą dłuższy niż 14 dni termin płatności i realizuje tę płatność w ratach, to nie ma podstaw do czasowego ograniczania możliwości odliczania przez niego zryczałtowanego zwrotu podatku. W dokumentach stwierdzających dokonanie tej zapłaty muszą być jednak każdorazowo podane numer i data wystawienia faktury potwierdzającej nabycie produktów rolnych. Podatnik musi też wykazać, że w takiej ratalnej płatności zawarta jest, w stosownej proporcji, część kwoty zryczałtowanego zwrotu podatku[/b].

[b]Tak wynika z wyroku NSA z 7 kwietnia 2009 r., I FSK 254/08[/b]

[srodtytul]Jaki był problem[/srodtytul]

Pozostało jeszcze 96% artykułu
Internet i prawo autorskie
Bruksela pozwała Polskę do TSUE. Jest szybka reakcja rządu Donalda Tuska
Prawnicy
Prokurator z Radomia ma poważne kłopoty. W tle sprawa katastrofy smoleńskiej
Sądy i trybunały
Nagły zwrot w sprawie tzw. neosędziów. Resort Bodnara zmienia swój projekt
Prawo drogowe
Ten wyrok ucieszy osoby, które oblały egzamin na prawo jazdy
Dobra osobiste
Karol Nawrocki pozwany za książkę, którą napisał jako Tadeusz Batyr