[b]Tak wynika z uchwały siedmiu sędziów Sądu Najwyższego z 13 maja 2009 r. (I UZP 4/09).[/b]
W analizowanej przez SN sprawie ZUS wszczął postępowanie wobec spółki z ograniczoną odpowiedzialnością zalegającej ze składkami ubezpieczeniowymi. W trakcie tego postępowania organ rentowy ustalił, że przedsiębiorca nie posiada żadnych składników majątkowych. Spółka wskazała ZUS do przejęcia swoją wierzytelność wobec innej spółki.
ZUS skierował do tej spółki zawiadomienie, jednak czynności okazały się bezskuteczne. Organ rentowy wystawił więc tytuły wykonawcze dotyczące zaległych składek, które zostały przyjęte do egzekucji przez urząd skarbowy. Ten natomiast potwierdził, że postępowanie okazało się bezskuteczne, gdyż spółka nie prowadzi działalności, nie ma majątku i wierzytelności, z których można prowadzić skuteczną egzekucję. Tym samym odpowiedzialność za zaległe składki ubezpieczeniowe przeszła na właściciela spółki.
Firma zalegała ze składkami na ubezpieczenia społeczne, zdrowotne oraz Fundusz Pracy i Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych na 44,86 tys. zł.
Sądy I i II instancji stwierdziły, że decyzja ZUS była prawidłowa. Spełnione zostały przesłanki art. 116 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=74F60C9B8F588E03285748FBDE0F35EA?id=176376]ordynacji podatkowej[/link] w związku z art. 31 i art. 32 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=F469662C7AA363DFFAF20702AE23E13A?id=184677]ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych[/link]. Zgodnie z powołanymi przepisami za zaległości podatkowe spółki z ograniczoną odpowiedzialnością odpowiadają solidarnie całym swoim majątkiem członkowie jej zarządu, jeżeli egzekucja z majątku spółki okazała się w całości lub części bezskuteczna. Przepisy te należy odpowiednio stosować do zaległości wobec ZUS.