[ramka][b]Komentuje Anna Szczepankiewicz-Szmigiel,starszy menedżer w zespole ds. podatków pośrednich PricewaterhouseCoopers (biuro w Krakowie)[/b]
To, wydawać by się mogło, nieco abstrakcyjne z perspektywy przeciętnego przedsiębiorcy orzeczenie niesie ze sobą treści istotne także dla polskiego podatnika VAT. Zgodnie z polską ustawą o VAT miejsce opodatkowania usług, co do zasady, determinowane jest siedzibą lub stałym miejscem prowadzenia działalności usługodawcy. Tym niemniej – w przypadku usług związanych z nieruchomościami, w tym usług świadczonych przez rzeczoznawców majątkowych i pośredników w obrocie nieruchomościami oraz usług przygotowania i koordynowania prac budowlanych, takich jak usługi architektów i nadzoru budowlanego – miejscem opodatkowania jest kraj położenia nieruchomości. Polska ustawa o VAT właściwie wdrożyła regulacje VI dyrektywy w tym zakresie.
Przepis dotyczący usług związanych z nieruchomościami jest szczególny wobec ogólnej zasady ustalania miejsca opodatkowania. Przyjmuje jako kryterium nie usytuowanie podmiotu, ale przedmiotu, którym jest nieruchomość. Należy jednak zauważyć, że aby nie doszło do uniknięcia opodatkowania lub podwójnego opodatkowania usług, nieruchomość musi być konstytutywnym elementem usługi i musi być precyzyjnie oznaczona. Z tego względu przepis ten nie obejmuje usług niewątpliwie związanych z nieruchomościami, ale takimi, które nie zostały jednoznacznie sprecyzowane co do miejsca ich położenia, czyli np. usług architektów świadczonych w oderwaniu od lokalizacji projektowanego budynku, usług hotelowych, w których ramach klient nabywa prawo do skorzystania z noclegu w dowolnie wybranych ośrodkach, czy też – pozostając przy omawianym orzeczeniu ETS – usług polegających na sprzedaży praw do połowu ryb bez sprecyzowanego miejsca tego połowu.
Jednocześnie podkreślić należy, że katalog usług związanych z nieruchomościami w polskiej ustawie o VAT jest otwarty, a zatem obejmuje nie tylko wskazane w przepisie przykładowe typy usług, ogólnie ujmując, związanych z obrotem nieruchomościami oraz usług budowlanych i okołobudowlanych. Ponadto katalog ten nie obejmuje wyłącznie usług klasyfikowanych jako związane z nieruchomościami dla celów statystycznych. Nieuzasadnione jest także spotykane czasem twierdzenie, że usługi, o których mowa w tym przepisie, powinny łączyć się z pobytem świadczącego usługę na danej nieruchomości. O ile prawdą będzie to w odniesieniu do usług budowlanych, niekoniecznie będzie tak przecież przy usługach architektonicznych.
Podsumowując zatem, zgodnie z orzeczeniem ETS w sprawie Hegera, [b]przepis polskiej ustawy o VAT dotyczący miejsca opodatkowania usług związanych z nieruchomościami powinien być interpretowany szeroko i obejmować swoim zakresem usługi o nieograniczonym charakterze, o ile tylko ich związek ze skonkretyzowaną co do miejsca położenia nieruchomością jest bezpośredni a nieruchomość ta jest nieodzownym elementem ich świadczenia.[/b][/ramka]