[b] Tak wynika z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego (sygn. I FSK 730/08).[/b]

Sprawa była pokłosiem wniosku o interpretację, z którym wystąpiła Poczta Polska. Zapytała o zasady opodatkowania prowizji z tytułu sprzedaży kart drogowych. Zdaniem Poczty czynność ta nie podlega VAT, ponieważ następuje w wykonaniu funkcji publicznej. Izba skarbowa uznała natomiast, że VAT trzeba naliczać. Sprawa trafiła więc do wojewódzkiego sądu administracyjnego.

Ten uchylił interpretację. Nie rozstrzygnął jednak, które stanowisko jest prawidłowe, ponieważ w udzielonej odpowiedzi izba skarbowa nie odwołała się do argumentów podatnika wynikających z dyrektywy. Sąd nakazał więc przeanalizować i ocenić stanowisko Poczty pod tym kątem. Nie wskazał jednak żadnych konkretów.

Z tego powodu izba skarbowa złożyła skargę kasacyjną. Wskazała w niej, że z wyroku WSA nie wynika, czy Polska prawidłowo implementowała przepisy dyrektywy w sprawie VAT. Nie wiadomo także, które przepisy ustawy o VAT naruszyły organy podatkowe.

NSA zgodził się z tymi argumentami i uchylił wyrok sądu niższej instancji. Uznał bowiem jego wywód za niepełny. Wskazał, że [b]WSA sam powinien dokonać całościowej analizy przepisów.[/b]