Podatnik nie może ponosić winy za działania podwykonawców

Dopóki organy podatkowe nie wykażą, że podatnik nie spełnił jednego z kryteriów zaliczenia wydatków do kosztów, nie mogą odmówić możliwości ich rozliczenia

Aktualizacja: 22.07.2009 07:29 Publikacja: 22.07.2009 07:00

[b]Tak wynika z wyroku WSA w Łodzi z 26 marca 2009 r., I SA/Łd 1448/08.[/b]

[srodtytul]Jaki był problem[/srodtytul]

Dyrektor izby skarbowej utrzymał w mocy decyzję dyrektora urzędu kontroli skarbowej, którą określono spółce z o.o. zobowiązanie z tytułu podatku dochodowego od osób prawnych. Według uks prace udokumentowane fakturami nie miały miejsca, tym samym wydatki spółki, które ich dotyczyły, nie były związane z przychodami. Nie mogą zatem stanowić kosztów uzyskania przychodów.

Spółka złożyła skargę do WSA, wnosząc o uchylenie zaskarżonej decyzji.

[srodtytul]Skąd to rozstrzygnięcie[/srodtytul]

Sąd stwierdził, że skarga jest zasadna. Przypomniał, że koszty uzyskania przychodów są jedynym z dwóch podstawowych elementów mających wpływ na dochód jako przedmiot opodatkowania. Nic więc dziwnego, że problematyka ta należy do najbardziej konfliktogennych.

Zgodnie z art. 15 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem wymienionych w art. 16 ust. 1. Ustawodawca świadomie użył pojęć niedookreślonych, dopuszczając ich elastyczne stosowanie w zależności od okoliczności faktycznych sprawy.

Ciężar udowodnienia, że określony wydatek jest kosztem uzyskania przychodów, spoczywa na podatniku. Z kolei jeżeli organy podatkowe uznają, że dany wydatek nie może zostać zakwalifikowany do kosztów uzyskania przychodów, to muszą wykazać przyczyny, dla których nie spełnia on przesłanek wynikających z art. 15 ust. 1 ustawy.

[b] Jeśli wydatek został poniesiony przez podatnika w sposób definitywny w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą w celu uzyskania przychodów oraz został właściwie udokumentowany, to stanowi koszt uzyskania przychodów. [/b]

Za niewykonaniem umów, a w konsekwencji odmową uwzględnienia wydatku po stronie kosztów uzyskania przychodów nie mogą przemawiać błędy w adresie podatnika czy też rozbieżności co do daty przeprowadzenia przetargu, których to spółka nie mogła w sposób przekonywający wyjaśnić.

[b]Ewentualne uchybienia czy też naruszenia przepisów prawa podatkowego przez podwykonawców, w sytuacji gdy zostały spełnione wszystkie kryteria wynikające z art. 15 ust.1 ustawy o CIT, nie mogą stanowić podstawy do wyciągnięcia negatywnych skutków podatkowych w stosunku do podatnika. [/b]

[b]Tak wynika z wyroku WSA w Łodzi z 26 marca 2009 r., I SA/Łd 1448/08.[/b]

[srodtytul]Jaki był problem[/srodtytul]

Pozostało jeszcze 95% artykułu
Internet i prawo autorskie
Bruksela pozwała Polskę do TSUE. Jest szybka reakcja rządu Donalda Tuska
Prawnicy
Prokurator z Radomia ma poważne kłopoty. W tle sprawa katastrofy smoleńskiej
Sądy i trybunały
Nagły zwrot w sprawie tzw. neosędziów. Resort Bodnara zmienia swój projekt
Prawo drogowe
Ten wyrok ucieszy osoby, które oblały egzamin na prawo jazdy
Dobra osobiste
Karol Nawrocki pozwany za książkę, którą napisał jako Tadeusz Batyr