Wynika tak z [b]wyroku WSA w Bydgoszczy z 21 lipca 2009 r. (I SA/Bd 315/09[/b]). Sprawa dotyczyła ustalenia obowiązków płatnika w związku z wykupem notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych akcji własnych celem ich umorzenia. Spółka wystąpiła o interpretację. Pytała, czy w przypadku zakupu akcji własnych na giełdzie w ramach realizacji programu ich umorzenia, w sytuacji gdy zbywca, składając biuru maklerskiemu zlecenie zbycia akcji, nie posiada wiedzy zarówno co do faktu, kto będzie nabywcą jego akcji ani też w jakim celu je nabywa, ma obowiązki płatnika. Jej zdaniem nie ma obowiązku pobrania zryczałtowanego podatku dochodowego.
Innego zdania była jednak izba skarbowa. Stwierdziła, że skoro wypłacającym należności za akcje zbywane w celu ich umorzenia jest spółka, to na niej ciąży obowiązek poboru zryczałtowanego podatku dochodowego i przekazania go do właściwego urzędu skarbowego. Brak jest podstaw, aby biuro maklerskie, tj. podmiot, za pośrednictwem którego spółka dokonała skupu akcji, wystawiało informację na sprzedającego o dochodach ze sprzedaży akcji własnych spółki w celu ich umorzenia.
[srodtytul]Nie było informacji [/srodtytul]
Spółka złożyła skargę do sądu. WSA ją uwzględnił. Przypomniał, że organy podatkowe nie mogą przy ustalaniu stanu faktycznego i określaniu na jego podstawie zobowiązania podatkowego wybierać zdarzeń jedynie kreujących zobowiązanie podatkowe, a pomijać inne okoliczności korzystne dla podatnika.
Zdaniem sądu, aby ustalić, że dany podmiot posiada status płatnika, niezbędne jest wskazanie regulacji prawnych umożliwiających wykonanie obowiązków wynikających z tego tytułu. [b]Płatnik musi mieć zatem dostęp do informacji, które pozwolą na wykonanie nałożonych nań obowiązków.[/b]