Reklama
Rozwiń

Mniej do ZUS po połączeniu spółek

Gdy mała firma, zatrudniająca dwie osoby, przejmie większą, w nowym okresie składkowym zapłaci niższe składki na ubezpieczenie wypadkowe

Publikacja: 12.08.2009 06:23

Mniej do ZUS po połączeniu spółek

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek JD Jerzy Dudek

[b]Tak wynika z wyroku Sądu Najwyższego z 20 marca 2009 r. (II UK 292/08).[/b]

[srodtytul]ZUS nie miał racji... [/srodtytul]

Na przełomie 2003 i 2004 r. doszło do połączenia dwóch firm ochroniarskich, z tym że mniejsza z nich, bo zatrudniająca tylko dwie osoby, przejęła spółkę, w której było zatrudnionych ponad dziesięciu pracowników. Gdy ZUS ustalał dla powstałej w ten sposób nowej firmy wysokość składki na ubezpieczenie wypadkowe, przyjął, że powinna ona płacić tak jak dotychczas wyższą składkę.

Firma odwołała się do sądu, gdyż zgodnie z art. 28 ust. 1 i 2 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=9C5F776B6B03A7AF0ECA11A34971E1BB?id=167515]ustawy z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (DzU nr 199, poz. 1673 ze zm.) [/link]stopa składek jest wyższa dla płatnika zgłaszającego nie więcej niż dziewięciu ubezpieczonych niż dla płatnika zgłaszającego powyżej dziesięciu ubezpieczonych.

Sądy rejonowy i okręgowy uwzględniły skargę spółki i stwierdziły, że powinna ona płacić niższą składkę. Powołały się przy tym na art. 494 § 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=7F4D726B9DACCA95F89B603FE746B286?id=133014]kodeksu spółek handlowych[/link] i potraktowały nową spółkę jako sukcesora przejętej firmy, która opłacała niższą składkę na ubezpieczenie wypadkowe.

[srodtytul]...ale obstawał przy swoim[/srodtytul]

ZUS w skardze kasacyjnej do SN argumentował, że dla ustalenia wysokości składki na ubezpieczenie wypadkowe nie ma znaczenia liczba pracowników zatrudnianych przez spółkę przejmowaną. Powinna ona bowiem zostać wyliczona na podstawie danych z poprzedniego roku, dotyczących spółki przejmującej. Składka powinna być zatem wyższa.

[srodtytul]Przeszłość nie ma żadnego znaczenia [/srodtytul]

SN oddalił skargę ZUS. Stwierdził, że [b]połączenie spółek spowodowało utworzenie nowego podmiotu. Nie można więc zastosować regulacji dotyczących ustalania wysokości składki na ubezpieczenie wypadkowe na podstawie danych spółki przejmującej z poprzedniego roku. Po połączeniu spółek tamta firma już nie istnieje.[/b]

Ponadto firma powstała w wyniku łączenia się osób prawnych, osobowych spółek handlowych, osobowych i kapitałowych spółek handlowych wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki każdej z łączących się osób lub spółek. Zasadę tę stosuje się do osoby prawnej łączącej się przez przejecie innej osoby prawnej, osobowej spółki handlowej, a według art. 494 § 1 k.s.h. spółka przejmująca wstępuje w ogół praw spółki inkorporowanej.

[b]Tak wynika z wyroku Sądu Najwyższego z 20 marca 2009 r. (II UK 292/08).[/b]

[srodtytul]ZUS nie miał racji... [/srodtytul]

Pozostało jeszcze 96% artykułu
Spadki i darowizny
Jak długo można żądać zachowku? Prawo jasno wskazuje termin przedawnienia
Prawo w Polsce
Ślub Kingi Dudy w Pałacu Prezydenckim. Watchdog pyta o koszty, ale studzi emocje
Zawody prawnicze
„Sądy przekazały sprawy radcom”. Dziekan ORA o skutkach protestu adwokatów
Konsumenci
Tysiąc frankowiczów wygrywa z mBankiem. Prawomocny wyrok w głośnej sprawie
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono