Mniej do ZUS po połączeniu spółek

Gdy mała firma, zatrudniająca dwie osoby, przejmie większą, w nowym okresie składkowym zapłaci niższe składki na ubezpieczenie wypadkowe

Publikacja: 12.08.2009 06:23

Mniej do ZUS po połączeniu spółek

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek JD Jerzy Dudek

[b]Tak wynika z wyroku Sądu Najwyższego z 20 marca 2009 r. (II UK 292/08).[/b]

[srodtytul]ZUS nie miał racji... [/srodtytul]

Na przełomie 2003 i 2004 r. doszło do połączenia dwóch firm ochroniarskich, z tym że mniejsza z nich, bo zatrudniająca tylko dwie osoby, przejęła spółkę, w której było zatrudnionych ponad dziesięciu pracowników. Gdy ZUS ustalał dla powstałej w ten sposób nowej firmy wysokość składki na ubezpieczenie wypadkowe, przyjął, że powinna ona płacić tak jak dotychczas wyższą składkę.

Firma odwołała się do sądu, gdyż zgodnie z art. 28 ust. 1 i 2 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=9C5F776B6B03A7AF0ECA11A34971E1BB?id=167515]ustawy z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (DzU nr 199, poz. 1673 ze zm.) [/link]stopa składek jest wyższa dla płatnika zgłaszającego nie więcej niż dziewięciu ubezpieczonych niż dla płatnika zgłaszającego powyżej dziesięciu ubezpieczonych.

Sądy rejonowy i okręgowy uwzględniły skargę spółki i stwierdziły, że powinna ona płacić niższą składkę. Powołały się przy tym na art. 494 § 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=7F4D726B9DACCA95F89B603FE746B286?id=133014]kodeksu spółek handlowych[/link] i potraktowały nową spółkę jako sukcesora przejętej firmy, która opłacała niższą składkę na ubezpieczenie wypadkowe.

[srodtytul]...ale obstawał przy swoim[/srodtytul]

ZUS w skardze kasacyjnej do SN argumentował, że dla ustalenia wysokości składki na ubezpieczenie wypadkowe nie ma znaczenia liczba pracowników zatrudnianych przez spółkę przejmowaną. Powinna ona bowiem zostać wyliczona na podstawie danych z poprzedniego roku, dotyczących spółki przejmującej. Składka powinna być zatem wyższa.

[srodtytul]Przeszłość nie ma żadnego znaczenia [/srodtytul]

SN oddalił skargę ZUS. Stwierdził, że [b]połączenie spółek spowodowało utworzenie nowego podmiotu. Nie można więc zastosować regulacji dotyczących ustalania wysokości składki na ubezpieczenie wypadkowe na podstawie danych spółki przejmującej z poprzedniego roku. Po połączeniu spółek tamta firma już nie istnieje.[/b]

Ponadto firma powstała w wyniku łączenia się osób prawnych, osobowych spółek handlowych, osobowych i kapitałowych spółek handlowych wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki każdej z łączących się osób lub spółek. Zasadę tę stosuje się do osoby prawnej łączącej się przez przejecie innej osoby prawnej, osobowej spółki handlowej, a według art. 494 § 1 k.s.h. spółka przejmująca wstępuje w ogół praw spółki inkorporowanej.

Internet i prawo autorskie
Bruksela pozwała Polskę do TSUE. Jest szybka reakcja rządu Donalda Tuska
Prawnicy
Prokurator z Radomia ma poważne kłopoty. W tle sprawa katastrofy smoleńskiej
Sądy i trybunały
Nagły zwrot w sprawie tzw. neosędziów. Resort Bodnara zmienia swój projekt
Prawo drogowe
Ten wyrok ucieszy osoby, które oblały egzamin na prawo jazdy
Dobra osobiste
Karol Nawrocki pozwany za książkę, którą napisał jako Tadeusz Batyr