– Tak zdobione sztućce były znane, zanim spółka Gerlach zgłosiła swój wzór do rejestracji – twierdziła pełnomocnik (rzecznik patentowy) importera z Czechowic-Dziedzic.
Podała, że sztućce Lambda firma sprowadza z Chin. Ich producentem jest spółka Tianjin Golden Era Inc., która ma je w ofercie od końca lat 90. Komplet ten prezentowała na targach Ambiente we Frankfurcie nad Menem w 2001 r. i później. Pełnomocnik przedstawiła ofertę handlową chińskiej spółki nagraną na płycie CD, wydruki z katalogu z targów z wzorami chińskich sztućców.
– Wzór spółki Gerlach nie był zatem nowy w dacie zgłoszenia. Firma Gerlach, która także uczestniczyła w targach we Frankfurcie, mogła się zapoznać z tymi wzorami – podkreśliła pełnomocnik.
[srodtytul]Za słabe dowody[/srodtytul]
Kolegium w 2007 r. unieważniło sporny wzór. Uznało, że dowody te potwierdzają brak jego nowości. Tymczasem Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie na skutek skargi spółki Gerlach w wyroku z 11 października 2007 r . uchylił decyzję UP ([b]sygn. VI SA/Wa 1215/07[/b]). Uznał, że dowody były za słabe do unieważnienia wzoru. – [b]W obecnym stanie techniki możliwa jest modyfikacja dokumentów elektronicznych i ich daty. UP powinien wyjaśnić datę pochodzenia płyty z targów, poddać ją opinii biegłych[/b] – stwierdził WSA.