Przepisy nie wyjaśniają, co należy rozumieć przez udostępnianie faktur elektronicznych. Wykładnią tego pojęcia zajął się [b]Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 26 lutego 2009 r. (I FSK 1612/07)[/b].
[srodtytul]Bank ma wątpliwości...[/srodtytul]
Z wnioskiem o interpretację wystąpił bank. Zastanawiał się, czy § 6 ust. 1[link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=E65CF6E36053BA04BA30CF8A57585479?id=178372] rozporządzenia w sprawie wystawiania oraz przesyłania faktur w formie elektronicznej, a także przechowywania oraz udostępniania organowi podatkowemu lub organowi kontroli skarbowej tych faktur (DzU nr 133, poz. 1119)[/link] zobowiązuje do zapewnienia organom podatkowym bezpośredniego (online) dostępu do archiwum faktur za pomocą łączy sieciowych (Internetu), czy też wystarczające będzie udostępnienie organowi w tym celu stanowiska komputerowego w siedzibie banku.
Przepis ten mówi, że faktury wystawione lub otrzymane w formie elektronicznej przechowuje się na terytorium kraju w sposób umożliwiający, na żądanie, zgodnie z odrębnymi przepisami organów podatkowych lub organów kontroli skarbowej natychmiastowy, pełny i ciągły dostęp drogą elektroniczną tym organom do tych faktur, w szczególności zapewnienie możliwości udokumentowanego poboru i wykorzystania tych faktur przez te organy, w tym ich wydruku, jak również zapewnienie czytelności tych faktur.
[srodtytul]... a fiskus jedną odpowiedź[/srodtytul]