Fiskus przeprowadzi dowód, jeśli potrzebę taką uzasadnimy

Aby wniosek o przeprowadzenie dowodu mógł być uwzględniony, strona powinna wskazać, ustaleniu jakiej konkretnie okoliczności faktycznej dowód ten ma służyć

Aktualizacja: 09.09.2009 07:48 Publikacja: 09.09.2009 06:30

Fiskus przeprowadzi dowód, jeśli potrzebę taką uzasadnimy

Foto: Fotorzepa, Pio Piotr Guzik

[b]Tak postanowił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim w wyroku z 30 czerwca 2009 r. (sygn. akt I SA/Go 217/09). [/b]

[srodtytul]Jaki jest problem[/srodtytul]

Organy podatkowe zakwestionowały rozliczenia podatnika prowadzącego działalność gospodarczą polegającą na handlu samochodami. Podatnik stosował zasady szczególnej procedury opodatkowania marży jak i opodatkowania dostaw. Zdaniem organów podatkowych zaniżał wartość sprzedaży w fakturach VAT dokumentujących sprzedaż używanych samochodów.

Dowodami, na podstawie których sformułowano te ustalenia, były zeznania nabywców samochodów przeprowadzone w toku kontroli skarbowej w innej sprawie. Zostały one zgodne z art. 181 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=1306400E156659F17CB1D4DFE00108C0?id=176376]Ordynacji podatkowej[/link] przejęte do postępowania mającego za przedmiot VAT. Kontrahenci twierdzili, że cena zawarta na fakturze dokumentującej transakcję nie była ceną faktycznie zapłaconą za pojazdy.

Ponieważ odwołanie nie przyniosło oczekiwanych skutków, podatnik złożył skargę do sądu.

[srodtytul]Skąd to rozstrzygnięcie[/srodtytul]

WSA skargi nie uwzględnił. Przypomniał, że w przypadku handlu używanymi samochodami osobowymi stawka podatku wynosi 22 proc. (art. 41 ust. 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=172827]ustawy o VAT[/link]). Podstawą opodatkowania jest odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, niezależnie od tego, czy zostały wykonane one z zachowaniem warunków oraz form określonych przepisami prawa.

Podstawą opodatkowania jest obrót. Jest nim kwota należna z tytułu sprzedaży pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy.

W przypadku podatnika wykonującego czynności polegające na dostawie towarów używanych nabytych uprzednio przez tego podatnika dla celów prowadzonej działalności lub importowanych w celu odsprzedaży podstawą opodatkowania podatkiem jest marża stanowiąca różnicę między całkowitą kwotą, którą ma zapłacić nabywca towaru, a kwotą nabycia, pomniejszona o kwotę podatku.

Zdaniem sądu skarżący nie podjął żadnych działań w kierunku udowodnienia wysokości poniesionych nakładów na nabycie pojazdów. Ograniczył się jedynie do złożenia oświadczenia, powołania argumentów „powszechnie znanych faktów”. Niemieckie organy skarbowe nie posiadają faktur zakupu samochodów. W tej sytuacji organ nie miał obowiązku poszukiwania kwot nabycia, tym bardziej że to nie on kwestionował ceny zakupu.

W myśl art. 188 ordynacji podatkowej żądanie strony dotyczące przeprowadzenia dowodu należy uwzględnić, jeżeli przedmiotem dowodu są okoliczności mające znaczenie dla sprawy, chyba że okoliczności te są stwierdzone wystarczająco innym dowodem.

[b] Aby wniosek o przeprowadzenie dowodu mógł zostać uwzględniony, strona, wnioskując o przeprowadzenie danego dowodu, winna jest wskazać, ustaleniu jakiej konkretnie okoliczności faktycznej dowód ten ma służyć.[/b] Podatnik nie wskazał takich okoliczności.

Internet i prawo autorskie
Bruksela pozwała Polskę do TSUE. Jest szybka reakcja rządu Donalda Tuska
Prawnicy
Prokurator z Radomia ma poważne kłopoty. W tle sprawa katastrofy smoleńskiej
Sądy i trybunały
Nagły zwrot w sprawie tzw. neosędziów. Resort Bodnara zmienia swój projekt
Prawo drogowe
Ten wyrok ucieszy osoby, które oblały egzamin na prawo jazdy
Dobra osobiste
Karol Nawrocki pozwany za książkę, którą napisał jako Tadeusz Batyr