[b]Tak orzekł WSA w Warszawie 8 września 2009 r. (III SA/Wa 403/09)[/b].
Spółka wytwarza alkohol etylowy 70-proc. skażony chlorheksydyną. Preparat ten został zarejestrowany i dopuszczony do obrotu jako produkt biobójczy, przeznaczony do dezynfekcji pomieszczeń sanitarnych.
W jego skład wchodzi głównie alkohol etylowy, który jest wyrobem akcyzowym, natomiast sam preparat nie jest wyrobem akcyzowym zharmonizowanym. Spółka kupowała alkohol etylowy z dodatkiem glukonianu chlorheksydyny jako alkohol etylowy skażony, bez akcyzy. Na używanie tego skażalnika pozwalało rozporządzenie ministra rolnictwa z 2000 r.
[link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=BB6B3A1FBF9D4B1FB416494D82B2F36F?id=276717]W rozporządzeniu ministra rolnictwa z 2008 r.[/link] jako skażalnik do alkoholu etylowego pod poz. 20 została wymieniona inna substancja i – zdaniem spółki – konieczne jest nabywanie alkoholu etylowego bez akcyzy i następnie dodawanie pozostałych składników. Wobec tego spółka zapytała, czy zakup alkoholu etylowego w tej sytuacji korzysta ze zwolnienia od akcyzy.
Jej zdaniem pozwalają na to przepisy [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=181565]rozporządzenia ministra finansów z 26 kwietnia 2004[/link] r., które w § 18 ust. 1 pkt 9 zwalnia z akcyzy alkohol etylowy używany do celów medycznych w szpitalach i aptekach, pod warunkiem że będzie używany wyłącznie przy czynnościach leczniczych lub dezynfekcji powierzchni mających bezpośredni kontakt z pacjentem oraz do wytwarzania leków recepturowych w aptekach.