[b]Tak wynika z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 24 maja 2010 r. (sygn. III SA/Wa 1838/09).[/b]
Sprawa była wynikiem wniosku o interpretację. Zwróciła się z nim spółka z o.o. Zamierza ona we własnym imieniu i na własny rachunek nabywać instrumenty pochodne oparte na wahaniach kursów walutowych.
[wyimek]Opcje dają prawo nabycia lub sprzedaży waluty po ustalonej z góry cenie[/wyimek]
Po pierwsze chodzi o kontrakty terminowe forward. Jest to transakcja, w której dochodzi do dostawy waluty obcej z określoną datą realizacji po kursie uzgodnionym w dniu zawarcia. Wykonanie kontraktu może następować poprzez faktyczną dostawę waluty bazowej (forward rzeczywisty) lub poprzez płatność, która stanowi różnicę między terminowym a bieżącym kursem waluty (forward nierzeczywisty).
Po drugie spółka zamierza nabywać opcje walutowe. Są to kontrakty, które dają nabywcy prawo do nabycia lub sprzedaży ustalonej kwoty waluty w określonym czasie po z góry określonej cenie. Tu także istnieje podział na opcję rzeczywistą (następuje faktyczna dostawa waluty) oraz nierzeczywistą (dochodzi do wypłaty różnicy pomiędzy kursem terminowym oraz kursem bieżącym waluty).