Rozstrzygnięcie fiskusa powinno wskazywać kwotę zobowiązania

Decyzja wydana na podstawie art. 115 ordynacji podatkowej orzekająca o odpowiedzialności za zaległości podatkowe spółki cywilnej, musi wskazywać, że jest to odpowiedzialność solidarna ze spółką i pozostałymi wspólnikami

Publikacja: 14.06.2010 03:00

[b]Tak postanowił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie z 25 maja 2010 r., I SA/Kr 1848/09[/b]

[srodtytul]Jaki jest problem[/srodtytul]

Naczelnik urzędu skarbowego orzekł o odpowiedzialności P.S., byłego wspólnika zlikwidowanej spółki cywilnej, jako osoby trzeciej za zaległości podatkowe w VAT.

Podatnik odwołał się od tej decyzji. Twierdził, że organy wydały decyzję o odpowiedzialności wspólnika spółki cywilnej za zobowiązania podatkowe tej spółki bez uprzedniego orzeczenia o wysokości zobowiązań podatkowych samej spółki. Ostatecznie sprawa trafiła do sądu.

[srodtytul]Skąd to rozstrzygnięcie[/srodtytul]

WSA stwierdził, że skarga zasługuje na uwzględnienie. Przypomniał, że podstawą wydania decyzji o przeniesieniu odpowiedzialności za zobowiązania spółki cywilnej na byłego jej wspólnika jest art. 115 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=582ECDA0581859658EA2BD1E83B507D8?id=176376]ordynacji podatkowej[/link] w brzmieniu sprzed noweli, która weszła w życie 1 stycznia 2009 r.

Jak wynika z tego przepisu, wspólnik spółki osobowej, jaką jest spółka cywilna, odpowiada całym swoim majątkiem solidarnie ze spółką i z pozostałymi wspólnikami za zaległości podatkowe spółki i wspólników, wynikające z działalności spółki. Zasada ta odnosi się również do byłego wspólnika w zakresie odpowiedzialności za zaległości podatkowe z ty-tułu zobowiązań powstałych w okresie, gdy był on wspólnikiem.

W rozpatrywanej sprawie zaległość podatkowa spółki cywilnej dotyczyła VAT. Zobowiązanie podatkowe w tym podatku powstaje z mocy ustawy, tj. w sposób określony w art. 21 § 1 pkt 1 ordynacji podatkowej.

A zatem obowiązkiem organów było orzeczenie nie tylko o odpowiedzialności wspólnika, ale w pierwszej kolejności określenie wysokości zobowiązania podatkowego, które ciążyło na spółce. Tego obowiązku nie eliminuje także art. 108 § 3 ordynacji podatkowej, gdyż przepis ten mówi również o uprzednim wydaniu decyzji określającej zobowiązanie podatkowe, co należy rozumieć jako wydanie decyzji w odrębnym postępowaniu.

[wyimek]Decyzja o odpowiedzialności powinna określać zobowiązanie[/wyimek]

Tymczasem ani zaskarżona decyzja, ani też poprzedzająca ją decyzja organu I instancji nie zawierają orzeczenia dotyczącego określenia wysokości zobowiązania podatkowego ciążącego na spółce, zawierają tylko drugi z elementów wymagany przepisami prawa, a mianowicie orzeczenie o odpowiedzialności byłego wspólnika.

Dodatkowo orzeczenie to dotyczy jedynie skarżącego, bez określenia solidarnej odpowiedzialności wraz ze spółką oraz pozostałym wspólnikiem.

Tymczasem decyzja wydana na podstawie art. 115 ordynacji podatkowej orzekająca o odpowiedzialności za zaległości podatkowe spółki cywilnej, musi wyraźnie wskazywać, że jest to odpowiedzialność solidarna ze spółką i pozostałymi wspólnikami. Nie wypełnia warunku orzeczenia o solidarnej odpowiedzialności przytoczenie w uzasadnieniu decyzji treści art. 115 ordynacji podatkowej.

[b]Tak postanowił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie z 25 maja 2010 r., I SA/Kr 1848/09[/b]

[srodtytul]Jaki jest problem[/srodtytul]

Pozostało jeszcze 96% artykułu
Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: język polski. Odpowiedzi eksperta WSiP
Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: matematyka. Rozwiązania eksperta WSiP
Internet i prawo autorskie
Bruksela pozwała Polskę do TSUE. Jest szybka reakcja rządu Donalda Tuska
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Dobra osobiste
Karol Nawrocki pozwany za książkę, którą napisał jako Tadeusz Batyr