Tak wynika z [b]wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 22 czerwca 2010 r (sygn. III SA/Wa 1042/10)[/b].
Z pytaniem zwróciła się spółka, która ma zostać poddana restrukturyzacji. Planowane jest dokonanie podziału spółki w trybie art. 529 § 1 pkt 4 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=39765371124CB2CCAA4EA8F8603BE780?id=133014]kodeksu spółek handlowych[/link]. Nastąpi on poprzez wydzielenie i przeniesienie na nowo zawiązaną spółkę części majątku spółki dzielonej (m.in. prawa wieczystego użytkowania działki oraz własność budynku biurowego, należności krótkoterminowych). Według wnioskodawcy wydzielona i podzielona część majątku spółki stanowi organizacyjnie i funkcjonalnie powiązany zespół składników majątkowych, w oparciu o który będzie prowadzona niezależna (samodzielna) działalność gospodarcza. Majątek otrzymany przez nowo powstały podmiot ma służyć prowadzeniu działalności opodatkowanej VAT. Jednocześnie zakłada się dalsze istnienie spółki dzielonej.
Wnioskodawca spytał, czy opisana przez niego czynność podlega VAT. Podkreślił, że jej przedmiotem nie jest zorganizowana część przedsiębiorstwa. Jego zdaniem podział spółki poprzez wydzielenie nie stanowi przejawu działalności gospodarczej ani spółki dzielonej, ani nowo zawiązanej. Mimo że obie mają formalnie status podatnika VAT, nie będą działać w tym charakterze, dokonując planowanego podziału.
Przeniesienie części majątku jest bowiem elementem przekształceń własnościowych na poziomie udziałowców obu zaangażowanych w podział podmiotów.
Izba skarbowa nie zgodziła się z tym stanowiskiem. Podkreśliła, że zgodnie z art. 15 ust. 2 [link= http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=172827]ustawy o VAT[/link] działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Są nią także czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych. Oznacza to, że cel i rezultat działalności podmiotów nie wpływają na ocenę, czy czynności dokonał podatnik.