Reklama
Rozwiń

Centrum logistyczne: danina od powierzchni

Podatek od nieruchomości trzeba obliczyć od powierzchni rzeczywistej, a nie od wynikającej z planów

Aktualizacja: 13.07.2010 04:40 Publikacja: 13.07.2010 04:20

Centrum logistyczne: danina od powierzchni

Foto: Fotorzepa, BS Bartek Sadowski

[b]Taki jest sens wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 9 lipca 2010 r. (sygn. III SA/Wa 360/10 i 361/10)[/b]

Sprawa była wynikiem kontroli przeprowadzonej w firmie Haris Inwestycje spółka z o.o. Dotyczyła prawidłowości rozliczeń podatku od nieruchomości za 2006 i 2007 r.

Chodziło o daninę od centrum logistycznego, czyli ogromnego magazynu służącego przede wszystkim do składowania towarów przed ich wysyłką. W czasie postępowania podatkowego zakwestionowano kilka informacji z deklaracji.

Po pierwsze, spór szedł o to, czy za 2006 r. spółka powinna odprowadzać podatek od dróg znajdujących się na terenie centrum. Po drugie, organy podatkowe zakwestionowały powierzchnię magazynu wynikającą z dokonanych w 2008 r. pomiarów. To dlatego, że była ona o około 200 mkw. niższa niż wykazana wcześniej przez spółkę na podstawie planów.

– Zgodnie z art. 2 ust. 3 pkt 4 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=8BA8DAD3E185362D6F1810F35A743B0E?n=1&id=182297&wid=214586]ustawy o podatkach i opłatach lokalnych[/link] w brzmieniu obowiązującym w 2006 r. podatkowi od nieruchomości nie podlegały pasy drogowe wraz z drogami oraz obiektami budowlanymi związanymi z prowadzeniem, zabezpieczeniem i obsługą ruchu – powiedziała Małgorzata Szczerba, aplikant radcowski, która reprezentowała spółkę. – Dopiero w 2007 r. ustawodawca dodał warunek, że wyłączenie to dotyczy tylko dróg publicznych. Nie można więc zgodzić się ze stanowiskiem organów podatkowych, że nieujęcie drogi w ewidencji gruntów powoduje obowiązek zapłaty podatku.

Małgorzata Szczerba dodała, że organy podatkowe powinny wziąć pod uwagę powierzchnię magazynu wynikającą z pomiarów. Nie ma powodu, aby postąpiły inaczej. Wyjaśniła, że jeśli uwzględnić całkowitą powierzchnię magazynu, która wynosi ponad 24 tys. mkw., taka różnica mogła powstać w wyniku niewielkich odstępstw od projektu. Tymczasem o wysokości podatku od nieruchomości decyduje stan faktyczny, czyli rzeczywista powierzchnia budynku.

Sąd zgodził się z tymi argumentami i uchylił decyzje. Podkreślił, że [b]organ podatkowy powinien ustalić rzeczywistą powierzchnię magazynu. Nie może więc bez uzasadnienia pominąć pomiarów tylko dlatego, że wcześniej w deklaracji spółka podała wyższą powierzchnię, tę wynikającą z planów. [/b]

Sąd zgodził się także, że za 2006 r. spółka nie musi płacić podatku od dróg znajdujących się na terenie centrum logistycznego.

Prawo drogowe
Egzamin na prawo jazdy będzie trudniejszy? Jest stanowisko WORD Warszawa
Praca, Emerytury i renty
Prawdziwy szał na świadczenie dla seniorów
Prawnicy
Kto najlepiej uczy przyszłych prawników w Polsce? Ranking „Rzeczpospolitej”
Prawo w Polsce
Sąd Najwyższy zdecydował. Zwycięstwo Karola Nawrockiego w wyborach zatwierdzone
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono