Zwolniony z podatku jest tylko wkład gotówkowy

Przychodem ze zwrotu rekompensaty za pozostawiony w spółce jawnej majątek trwały, powstały i nabyty w wyniku działalności spółki, trzeba podzielić się z fiskusem

Aktualizacja: 30.07.2010 04:49 Publikacja: 30.07.2010 03:00

Zwolniony z podatku jest tylko wkład gotówkowy

Foto: www.sxc.hu

Red

[b]Orzekł tak Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w wyroku z 16 lutego 2010 r. (I SA/Wr 1798/09).[/b]

Spór dotyczył interpretacji art. 21 ust. 1 pkt 50 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?n=1&id=346580]ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych[/link]. Przepis ten zwolnieniem przedmiotowym dotyczącym przychodów uzyskanych w ramach działalności w formie spółki osobowej, w tym także spółki jawnej, obejmuje wyłącznie przychody otrzymane w związku ze zwrotem wkładów, i to do wysokości jedynie wniesionych wkładów.

Brak jest w nim odniesienia wprost do udziału w spółce osobowej, gdyż pojęcie udziałów ustawodawca powiązał wyłącznie ze spółdzielnią.

Zdaniem sądu dla ustalenia terminu „wkład w spółce osobowej” należy sięgnąć do kodeksu spółek handlowych.

W art. 28 mówi on, że majątek spółki (jawnej) stanowi wszelkie mienie wniesione jako wkład lub nabyte przez spółkę w czasie jej istnienia. Wkłady mogą mieć formę pieniężną lub niepieniężną (tzw. aportów w postaci m.in. prawa własności, innych praw rzeczowych czy też prawa na dobrach niematerialnych), a także przybrać formę konkretnych usług i pracy.

[b]Wkłady odróżnia od pozostałych składników majątku spółki jawnej to, że co do zasady są one wnoszone na etapie powstawania spółki[/b] (istnieje jednakże możliwość podwyższenia wkładów w toku działalności spółki), ale przede wszystkim to, że są one wnoszone przez samych wspólników z ich majątków osobistych (zasilenie zewnętrzne), nie zaś ze środków spółki wypracowanych w trakcie jej funkcjonowania (źródła własne lub zewnętrzne, np. pożyczki, kredyty).

Udział kapitałowy wspólnika odpowiada wartości rzeczywiście wniesionego wkładu. Udział kapitałowy jest bezpośrednio związany z wkładami wspólników wnoszonymi na etapie zakładania spółki jawnej (majątek założycielski).

W przypadku wystąpienia wspólnika ze spółki wartość udziału kapitałowego wspólnika albo jego spadkobiercy oznacza się na podstawie osobnego bilansu, uwzględniającego wartość zbywczą majątku spółki, a w przypadku likwidacji spółki pozostały majątek (pozostały po zaspokojeniu lub zabezpieczeniu wierzycieli spółki) dzieli się między wspólników stosownie do postanowień umowy spółki.

W przypadku braku stosownych postanowień umowy spłaca się wspólnikom udziały. Nadwyżkę dzieli się między wspólników w takim stosunku, w jakim uczestniczą oni w zysku.

Przepisy pozwalają zatem na postawienie tezy, że na dalszym etapie działalności takiej spółki uprawnienia wspólników dotyczące jej majątku (nabytego w czasie jej funkcjonowania) przybierają postać udziału w zysku bądź też udziału likwidacyjnego, rozumianego jako wysokość udziałów w majątku spółki, jaka rzeczywiście została wniesiona do spółki.

Potwierdza to, że przychód ze zwrotu rekompensaty za pozostawiony w spółce jawnej majątek trwały, powstały i nabyty w wyniku działalności spółki, nie podlega zwolnieniu zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 50 ustawy o PIT.

Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: język polski. Odpowiedzi eksperta WSiP
Prawo rodzinne
Rozwód tam, gdzie ślub. Szybciej, bliżej domu i niedrogo
Nieruchomości
Czy dziecko może dostać grunt obciążony służebnością? Wyrok SN
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo