Wypłata odszkodowania dla zwalnianego pracownika po rozwiązaniu umowy

Opłacanie kosztów poszukiwana pracy dla zwolnionego dyrektora przez firmę doradztwa personalnego i wypłacanie mu comiesięcznego odszkodowania w sytuacji gdy umowa o zakazie konkurencji została rozwiązana, nie ma związku z uzyskaniem, zachowaniem lub zabezpieczeniem źródła przychodów

Aktualizacja: 02.08.2010 04:54 Publikacja: 02.08.2010 03:00

Wypłata odszkodowania dla zwalnianego pracownika po rozwiązaniu umowy

Foto: www.sxc.hu

Red

[b]Tak orzekł WSA w Łodzi w wyroku z 9 lipca 2010 r. (I SA/ Łd 438/10).[/b]

Spółka akcyjna rozwiązała umowę o pracę z dyrektorem do spraw produkcji. W ostatnim dniu terminu wypowiedzenia zawarła z pracownikiem porozumienie, na mocy którego zobowiązała się do opłacania kosztów poszukiwania pracy i wypłacania mu comiesięcznego odszkodowania. Jednocześnie na mocy porozumienia rozwiązano wcześniejszą umowę o zakazie konkurencji. Spółka wystąpiła do organu podatkowego z pytaniem, czy wydatki te może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.

Spółka uważa, że tak. Zdecydowała się ponieść te wydatki, bo związane są one z umową o zakazie konkurencji a także z dążeniem do uniknięcia sytuacji, w której rozwiązanie umowy zostanie uznane za nieprawidłowe i spowoduje uwzględnienie roszczeń byłego pracownika.

Wskazała ponadto, że organy podatkowe uznały kwoty uzyskane przez dyrektora za przychód dla celów obliczenia PIT. Właścicielem spółki jest firma holenderska. Na gruncie prawa holenderskiego powszechne jest zawieranie takich porozumień między zwalnianymi pracownikami wyż- szego szczebla a pracodawcą w celu uniknięcia problemów prawnych. Ma to też wpływ na kreowanie wizerunku firmy.

Organ podatkowy stwierdził, że brak jest związku celowościowego wydatku z osiąganiem przychodów przez spółkę. Sprawa trafiła do WSA.

Ten oddalił skargę spółki. Uznał, że sporne wydatki nie mają związku z przychodem. Umowa dotycząca zakazu konkurencji została rozwiązana na mocy zawartego porozumienia, więc dyrektor mógł poszukiwać pracy na własną rękę i rozpocząć zatrudnienie w dowolnym momencie. Nie ma znaczenia to, że w umowie te kwoty zostały nazwane odszkodowaniem.

[i]Autorka jest członkiem Zespołu Zarządzania Wiedzą Podatkową firmy Deloitte[/i]

[ramka][b]Komentuje Jan Godyń, konsultant w Dziale Doradztwa Podatkowego firmy Deloitte (biuro w Katowicach)[/b]

Wyrok budzi pewne zastrzeżenia, jakkolwiek nie wszystkie z argumentów podniesionych przez spółkę zasługiwały na uwzględnienie.

Sąd oddalił skargę, wskazując jako podstawę decyzji fakt rozwiązania umowy o zakazie konkurencji, co w opinii sądu wyklucza istnienie związku między poniesionymi wydatkami i uzyskaniem przychodów lub zachowaniem albo zabezpieczeniem źródła przychodów.

Zgodnie z ugruntowaną linią orzeczniczą istnienie takiego związku należy jednak oceniać kompleksowo, z uwzględnieniem indywidualnej sytuacji każdego podatnika. Mając to na uwadze, należy uznać za celowe wydatki poniesione na outplacement, w tym odszkodowania dla zwalnianych pracowników.

Działania takie budują bowiem wizerunek podatnika jako solidnego i wiarygodnego pracodawcy, co przekłada się na relacje pracodawca – pracownicy oraz pracodawca – potencjalni przyszli pracownicy. Wydatki ponoszone na rzecz byłych pracowników w związku z rozwiązaniem stosunku pracy mają zatem na celu zabezpieczenie źródła przychodów i jako takie powinny być kosztami uzyskania przychodów.

Wydaje się również, że sąd nie poddał należytej rozwadze argumentu spółki, że wypłata odszkodowania chroni ją przed kosztami ewentualnych roszczeń wynikających z postępowania sądowego. Jeżeli spółka była zasadnie przekonana o wysokim ryzyku zasądzenia takich roszczeń, wypłacenie odszkodowania miało na celu zabezpieczenie przed poniesieniem wydatków na postępowanie i wypłatę roszczeń.

Pozostałe argumenty wysunięte przez spółkę nie zasługują na aprobatę. Rozwiązania przyjęte na gruncie prawa holenderskiego czy też holenderskiej praktyki gospodarczej nie mogą wywierać żadnych konsekwencji na gruncie prawa polskiego, szczególnie że jedynym związkiem prawa holenderskiego z całą sprawą jest siedziba właściciela spółki.

Także uznanie wypłaconych kwot za przychód zwolnionego pracownika nie powoduje automatycznego uznania ich za koszty uzyskania przychodów dla wypłacającej spółki. Żaden przepis prawa podatkowego nie wskazuje na taki skutek.

Podsumowując, krytycznie należy ocenić skupienie się przez sąd na fakcie rozwiązania umowy o zakazie konkurencji, podczas gdy kompleksowa ocena sytuacji podatnika mogłaby doprowadzić do odmiennych konkluzji.[/ramka]

Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: język polski. Odpowiedzi eksperta WSiP
Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: matematyka. Rozwiązania eksperta WSiP
Internet i prawo autorskie
Bruksela pozwała Polskę do TSUE. Jest szybka reakcja rządu Donalda Tuska
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Dobra osobiste
Karol Nawrocki pozwany za książkę, którą napisał jako Tadeusz Batyr